Ядките и семената се накисват, тъй като в тях се съдържат ензими, инхибитори и фитинова киселина, които пречат на правилното усвояване на полезните вещества от организма, най-вече на мед, цинк и калций.
Освен това консумацията на ненакиснати ядки може да причини известни стомашни смущения като подуване например. Друга основателна причина да накисвате ядки е, че те са много по-щадящи към зъбите ви, когато са престояли във вода известно време.
Ядките да се накисват предварително, като това не е никак труден процес. За да се случат нещата правилно обаче, е добре да сте наясно с някои тънкости.
В следващите редове можете да се запознаете с няколко важни насоки при накисване на ядки. Така ще извлечете най-полезното от тях.
Накисването на ядките трябва да се:
• извърши в топла вода, в която да бъде добавена сода или лимонов сок. Тази вода трябва да се смени няколко пъти, като с новите води отново да бъдат добавени сол и лимон;
• накисването на ядките се случва, докато омекнат.
Знаете ли, че
• накиснатите ядки могат да се съхранят в хладилник за едно денонощие;
• зърнените култури се накисват в хладка вода, а във водата на ядките можете да добавите хималайска сол за по-добър вкус;
• за бързо изчистване от вредните вещества в суровите ядки можете да ги поставите във вода за около 15 минути.
бадеми– 12 часа;
орехи – 8 часа;
лешници – 8 часа;
слънчогледово и тиквено семе - 4 часа.
Винаги консумирайте ядките сурови и накиснати. Те са по-полезни за организма.
Вижте още:
Коментари