Мазната коса е един от най-често срещаните и неприятни проблеми, които значително влошават външния вид. Спавянето е трудно, но не и невъзможно, ако проблемът се познава отблизо и се действа правилно.
Признаци на мазната коса
За да се определи една коса като мазна, то това означава, че тя изисква измиване до края на първия или втория ден, за да изглежда добре. Обикновено толкова време е нужно мазната коса да загуби обема си и да изглежда зле. Освен визуалната промяна мазната коса е:
- Мазна на пипане, не само на вид;
- Склонна е към пърхот, сърбеж и цъфтящи краища;
- Замърсява се много бързо, тъй като прахът полепва по-лесно на мазна коса.
Статистически погледнато, брюнетките по-често са с мазна коса от блондинките. Освен това правата коса се омазнява по-бързо, защото абсорбира себума по-бързо, от къдравата коса.
Причина за бързо омазняване на косата
Косата е защитена от увреждане от себума, който играе рола на естествен лубрикант, който е мазен. Отделя се от мастните жлези и ако те работят правилно, върху косата се образува тънък защитен слой. Той изпълнява няколко важни задачи:
- Овлажнява скалпа, заключва влагата вътре в косъма;
- Предпазва косата от всякакви неблагоприятни въздействия като; натрупване на прах, мръсотия или действие на ултравиолетовите лъчи
- Предотвратява развитието на вредни бактерии.
Ако обаче мастните жлези са свръх активни, себумът се оказва в излишни количества. Той покрива косата с толкова плътен мазен филм, че тя става тежка, мазна, лепкава на пипане.
Мазнината се натрупва и в корените и запушва порите. Така кислородът и водата не стигат до космените фоликули, а поради недоброто хранене косата изтънява и започва да пада повече от нормалното. Поради излишния себум мъртвите кожни клетки се слепват и образуват пърхот. Той допълнително затруднява метаболитните процеси в скалпа.
Причини за прекомерно омазняване на косата
За да се реши проблемът с омазняване на косата, трябва да се знаят причините, които го пораждат.
- Генетичното предразположение е съществена причина. Мазната коса се наследява, също както цвета на косата и и очите;
- Хормонални нарушения - най-често бременността и пубертетът отключват проблема;
- Лоши навици - неправилното хранене се явява стимулатор за мастните жлези. Тютюнопушенето също е стимул за това;
- Неправилна грижа - прекаленото изсушаване на скалпа в опит да се премахне омазняването всъщност задълбочава проблема. Мазната коса също има нужда от влага;
- Липса на витамини и минерали - за здрава коса е нужно в менюто редовно да присъстват плодове и зеленчуци, ядки и риба и да се изключи алкохолът;
- Стрес, наднормено тегло, прекомерна физическа активност, често боядисване на косата, бременност, себореен дерматит са други причини за омазняване на косата.
Решаване на проблема с мазната коса
Необходимо е да се направи консултация с трихолог, ако съществува проблем с омазняването, за да може специалистът да изготви програма за премахването му.
Всички средства за хигиена трябва да бъдат специално предназначени за мазна коса. Формулите им съдържат регулиране на себума, антибактериални съставки, успокояващи компоненти, средства за регулиране на мастния баланс.
Формула, съдържаща кокосова вода, витамини В3 и В6 ще почистят косата, без да я утежнят.