Вероятно сте чували, че при голямо радиационно облъчване или завишени нива на радиация се препоръчва да се приема йод с профилактична цел. И вероятно това ви се струва странно. Има изключително ясно и логично обяснение за необходимостта от приема на йод при радиация.
Какво се случва при радиация?
Но първо да поясним някои подробности за радиацията. Когато е налице радиационно облъчване, клетките в организма страдат, като могат да се повредят и в крайна сметка да се превърнат в канцерогенни.
ДНК-то на човека е дотолкова добре устроено, че успява да се справи с ниските радиационни излъчвания и да се регенерира. Но високите нанасят трайни и понякога – фатални щети.
Йодът-131
При наличието на радиация във въздуха има наситеност с радиоактивния йод-131. Ако той бъде усвоен от организма, последствията за човека могат да бъдат много тежки.
Усвояването му би могло да стане чрез щитовидната жлеза, която е този орган в човешкото тяло, който „поглъща“ йод, за да функционира правилно. Жлезата не може да различи радиоактивния от нерадиокативния йод и тя би се наситила с опасното вещество, докато вдишваме радиоактивния въздух.
Но ако преди това бъде наситена с безопасен йод, тя няма да има нужда от друго количество и няма да абсорбира йод-131. Така попадналият в организма радиоактивен йод ще бъде изхвърлен чрез отделителната система, без да нанесе увреждания.
Ползи от приема на йод при радиация
Именно поради изброените причини се приема безопасен за организма йод по време на радиация – за да „се нахрани“ щитовидната жлеза превантивно и да се предпази от поемането на радиоактивния йод 131. По този начин се извършва профилактика на хипотиреоидизъм и рак на щитовидната жлеза.
Една доза от препарата Калий Йодидум, който се прилага в подобни случаи, е достатъчна за 24-часово предпазване от насищане с радиоактивни йодни изотопи. Но понякога е наложителен прием в продължение на няколко денонощия – до 10 дни, когато е налице продължително радиационно замърсяване.
Разбира се, чрез приема на нерадиоактивен йод ще се предпази организма само от опасния йод, но не и от останалите радиоактивнни съставки във въздуха, които се излъчват при радиационно облъчване. Те също са много токсични и могат да бъдат силно увреждащи за човешкото тяло.