Ежедневието неизбежно ни сблъсква с ролята на документите като административна форма, която представлява нашите задължения, права или притежания като гражданин.
Значението на документите може да бъде изключително голямо, тъй като те съдържат ценна и уникална информация. Криптирането на документи е функция, с която можете да съхранявате стойността на вашите документи и да запазите тяхната конфиденциалност.
Какво означава криптирането на документи и как се прави
За да изпълните криптирането на своите документи, то се нуждаете от ключ. Това е уникален сертификат, с който вие осигурявате защита на писмените данни или компютърните си файлове. Крайната цел на криптирането е, че след неговото извършване можете само и единствено вие да виждате своите документи и да имате достъп до тях.
Криптираните файлове са голямо предимство, тъй като ви осигуряват сигурност и надеждност за защита на вашите документи или файлове. Освен това имате възможност да изпращате криптирани документи до получател в случай на конфиденциална сделка, сключване на договор или друг вид важна информация. В този случай обаче е необходимо да предоставите уникалния ключ на получателя, така че той да може да декриптира също получените документи.
Съществуват различни програми за декриптиране, в зависимост с коя от тях е съвместим вашият документ. Най-често срещаните формати на криптираните документи са PDF, като те могат да бъдат по-елементарно шифровани с 40-битово криптиране или да бъдат от по-сложен спектър – 128-битово криптиране.
Паролите за защита на документа на криптиращия ключ се създават от потребителя. В зависимост от дължината и вида на паролата, то и защитата може да бъде съответно по-малка или по-значима. Обикновено се предлага автоматично създадена случайна парола, която предлага най-обещаваща защита на криптираните файлове.
Тя е дълга и изключително сложна, което прави нейното познаване невъзможно. Има възможност да се добави и още една парола, която се задава с цел ограничаване на редактирането на файла. Това позволява на получателя да преглежда съдържанието, но не и да изпълнява действия или да налага промени върху него.