Advice.bg»Статии»Родители и деца»Бебе»Защо цветът на очите на бебето се променя

Защо цветът на очите на бебето се променя

Защо цветът на очите на бебето се променя

Един от най-дългоочакваните моменти на всеки родител е да погледне очите на новороденото си дете. Ще има ли детето същия цвят на очите като един от родителите? Или като някой от бабата и дядото? Тези въпроси винаги са вълнували хората. Любопитно е, че цветът на очите, с който се раждат деца, може да се запази цял живот или може да се промени през първите месеци или години.

Нека обясним какво влияе върху цвета на очите на новороденото и защо той се променя с времето. Също така кога окончателно можете да разберете какъв цвят на очите ще има вашият пораснал нов член на семейството.

Какво определя цветът на очите?

Цветът на очите е пигментацията на ириса, пръстените около зеницата. Ирисът помага да се контролира количеството светлина, постъпващо в окото и може да варира в цвят от бледо синьо до тъмно кафяво.

Бебетата имат черни зеници и чисто бели склери. Склерите могат да пожълтеят, ако бебето има жълтеница, а когато се възпалят, могат да станат розови или червени.

Цветът на ириса зависи от меланина - протеин, секретиран от специални клетки, наречени меланоцити, които също влияят върху цвета на кожата. Ако наследствеността на бебето е доминирана от такава черта като тъмната кожа, тогава очите му при раждането най-вероятно ще бъдат кафяви. Белите бебета на повечето европейци обикновено се раждат със сини или сиви очи.

Меланоцитите освобождават пигмента, като реагират на светлина. Тъй като бебето е на тъмно преди раждането, концентрацията на пигмент при раждането е изключително ниска и цветът на очите при новородените често е син или сив. С течение на времето (понякога в продължение на няколко години) цветът на очите ще се промени при контакт със светлината.

Ако нивото на меланин (цветен пигмент) се е увеличило леко след раждането, тогава бебето може да остане синеоко. Малко повече меланин - очите стават зелени или лешникови (подобен нюанс се нарича още орехов, зелено-кафяв, маслинен). Кафявите очи са резултат от активното производство на меланин. Кафявите очи обикновено запазват цвета си през целия живот.

Отделно трябва да се отбележи, че цветът на очите и остротата на зрението нямат научно доказана връзка. Някога се е смятало, че хората със светли очи имат по-малко остро зрение от тези с тъмни ириси. Многобройни изследвания доказаха, че това твърдение е погрешно.

Кога цветът на очите на детето може да се счита за окончателен?

Цвят на очите на бебето

Трудно е да се каже със сигурност кога цветът на очите на новородените ще спре да се променя, този процес може да бъде много индивидуален. Обикновено цветът на очите се развива напълно до края на първата година от живота, но промените в цвета се забавят, след като бебето навърши шест месеца. При някои деца цветът може да продължи да се променя в продължение на 3 до 5, дори 10 години.

Какъв цвят ще имат очите на вашето бебе?

Цветът на очите е наследствен и се определя предимно от една хромозома, съдържаща два гена. Единият определя нивото на меланин в ириса, другият контролира активността на меланоцитите. Тези два гена играят основна роля в образуването на цвета на очите. В този процес участват и други гени, но тяхната роля е по-малко значима.

Невъзможно е точно да се предскаже цвета на очите на детето въз основа на цвета на очите на родителя. Въпреки че в някои случаи генетиката може да играе за вас и очакванията ви ще бъдат потвърдени.

Ето някои вероятни модели, когато става въпрос за бебешки цвят на очите:

- Ако и двамата родители имат сини очи, тогава има голяма вероятност детето да има сини очи;

- Ако и двамата родители имат кафяви очи, тогава има голяма вероятност детето да има кафяви очи;

- Ако някои от бабите и дядовците имат сини очи, детето ви е по-вероятно да има сини очи;

- Ако единият родител има сини очи, а другият има кафяви, тогава детето има 50/50 шанс да има кафяви или сини очи.

Някои заболявания и генетични особености, влияещи върху цвета на очите

- Албинизъм. Очите са червени на цвят, тъй като няма меланин, а кръвоносните съдове се визуализират;

- Болестта Аниридия. При аниридия цветът на ириса напълно липсва, което засяга зрението. Аниридията е рядко генетично заболяване;

- Болестта Хетерохромия. Всички бебета, родени с това заболяване, имат различни нюанси на двете очи: едното е със светъл тон, другото е по-тъмно. Но патологията няма да засегне зрителния орган.

Освен това цветът на ириса помага при диагностицирането на различни заболявания:

- при анемия склерата придобива синкав оттенък;

- захарен диабет, или по-скоро неговата тежка форма, придава розов оттенък на ириса;

- тумори и новообразувания провокират потъмняване на цвета на очите;

- болестта на Уилсън-Коновалов образува ярък и отчетлив пръстен около ирис;

- за всякакви заболявания, особено придружени от повишаване на температурата, цветът на очите на бебето може да потъмнее.

Цветът на очите на вашето бебе е толкова уникален, колкото и самото бебе. И с какъвто и цвят да се окаже, гледането в тези очи е истинско щастие!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest