Повръщането на храна е изключително често срещано при кърмачетата. В повечето случаи това се дължи на явление, наречено физиологичен рефлукс, който е породен от недоразвитата храносмилателна система на бебето и най-вече на езофагеален сфинктер, намиращ се на границата на стомаха с хранопровода. Той се характеризира със съвсем неволното изтичане на стомашно съдържание, което е със средно 10 см диаметър и обем около 2-3 с.л. мляко.
Рефлуксът не е опасен и не е необходима консултация с медицинско лице, но често бива бъркан с повръщане, което води до тревога у родителите. За редуцирането му се препоръчва кърмене с по-малко кърма на по-малки интервали, тоест около 2 часа за кърма и поне 2 часа и 30 мин. за адаптирано мляко, както и вертикална позиция на бебето и позициониране на тялото по време на сън под ъгъл 30 градуса.
Количеството съдържание на повръщането при бебето е доста по-голямо от това на рефлукса. То може да се дължи на редица фактори като инфекции, хранително отравяне, вирусни инфекции, непоносимост, хранителни алергии и други. При този случай е необходим преглед от педиатър, за да се обърне внимание на общото състояние на бебето.
Инфекции
Повръщането на бебето след хранене може да бъде симптом на всякакъв вид инфекции. Уроинфекциите често са съпроводени с повръщане и субфебрилна температура.
Хранително отравяне
Хранителните отравяния настъпват при прием на развалена или замърсена храна и вода, както и всякакъв вид нестерилизирани посуди за хранене. Затова е важно те да се дезинфекцират преди употреба. Симптомите са идентични с тези на вирусната инфекция и могат да се появят от часове до седмици след консумирането на замърсената вода или храна.
Вирусни инфекции
Имунната система на бебето през първата му годинка е значително слаба и вероятността то да бъде заразено със стомашно-чревен вирус е голяма. Ротавирусът е един от най-често срещаните при тази възраст. Той е придружен с повръщане, диария, стомашни болки и висока температура.
Всички тези симптоми водят до тежка дехидратация, която е рискова за кърмачетата. Съществува Ротавирусна ваксина, която се прилага на възраст до 16 седмици, чрез прием през устата. Тя спомага за защита през първите 2 години, като целта й е да защити малчуганите през най-рисковите им години.
Хранителни алергии и непоносимост
Първите хранителни алергии най-често се проявяват през първата година на детето. То може да реагира към протеина на млякото (млечна непоносимост) или към други често срещани алергени като яйцата, цитрусите, морските продукти, ядките и т.н.
При всички случаи е важно да се следят реакциите и симптомите на детето. Ако те съответстват с тези на рефлукса, няма признаци за тревога, но ако има съмнение за симптом, нефигуриращ в описанието на рефлукса, е необходима непосредствена връзка с педиатър.