Advice.bg»Статии»Родители и деца»Кърмене»Как да увеличим кърмата

Как да увеличим кърмата

МарияМария
Новак
18131
Как да увеличим кърмата

За да протече кърменето гладко и безпроблемно, започнете да предлагате на бебето кърма веднага след раждането, кърмете често и се уверете, че бебето ви суче правилно.

Напълно възможно е в първите седмици кърмата да е по-малко. Това е основната причина някои майки да започнат да отбиват бебето или да преминат към изкуствено хранене. Въпреки това много рядко се случва майка да произвежда по-малко мляко, отколкото е необходимо на бебето - тялото ви ще осигури на бебето точно толкова, колкото трябва.

Няколко съвета за увеличаване на кърмата

Съвет 1: Кърмете често и оставете бебето да реши кога да спре да се храни

Когато бебето суче, се отделят хормони, които провокират произвеждането на мляко - така нареченият рефлекс на "отпускане" - колкото повече кърмите, толкова повече мляко произвеждат гърдите ви.

Честото кърмене, водено от бебето, може да помогне за установяване и поддържане на производството на мляко.

Съвет 2: Използвайте помпа за кърма

Как да увеличим кърмата

Изцеждането с помпа между храненията също може да ви помогне да увеличите производството на мляко. Затоплянето на гърдите преди изпомпване може да облекчи напрежението, а изцеждането ще бъде по-лесо.

Използвайте помпа, когато имате останало мляко след кърмене, бебето е пропуснало хранене или сте заменили кърмене с адаптирано мляко.

Съвет 3: Редувайте гърдите

Нека бебето ви се храни от двете гърди при всяко хранене. Оставете бебето да се храни от първата гърда, докато не се забави или спре да се храни, преди да предложи втората гърда. Стимулирането от кърмене и на двете гърди може да помогне за увеличаване на производството на кърма. Установено е, че изпомпването на мляко от двете гърди едновременно увеличава производството и води до по-високо съдържание на мазнини в млякото.

Установени са различни причини, поради които кърмата е възможно да намалее:

Кърма или адаптирано мляко

- Забавяне на кърменето след раждане или разделяне на майката и бебето, например ако бебето или майката е трябвало да се лекуват повече време след раждането;

- Лошо прикрепване към гърдата, причинено от плоски или обърнати зърна, неправилно засукване, сънливо бебе и т.н.;

- Планирано хранене под час вместо хранене на бебето при поискване;

- Замяна на част от храненията с адаптирано мляко;

- Медицински проблеми при майката - напр. мастит, задържана плацентарна тъкан или голяма загуба на кръв след раждането на бебето, синдром на поликистозни яйчници, хипотиреоидизъм, диабет и преддиабетни състояния;

- Прием на лекарствени продукти - например за настинка, грип, кръвно налягане и др.

- Приемане на орални контрацептиви, съдържащи естроген;

- Тютюнопушене.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Популярни