Advice.bg»Статии»Училище и обучение»Училище»Кога да слагаме запетая - основни съвети

Кога да слагаме запетая - основни съвети

Кога да слагаме запетая - основни съвети

Грамотността е важна част от общата култура на личността. Спазването на граматичните и пунктуационни норми говорят за висока степен на грамотност.

Какво е пунктуация и къде е запетаята в нея

Пунктуацията е система от правила, които регламентират употребата на препинателни знаци в езика. Тя има за цел да разчлени текста, така че да бъде възприеман по-лесно. Най-често запетайката асоциираме с паузите, които правим в потока на речта при говор.

Науката граматика определя запетаята като част от графичната система на българския език и дава указания как с нейна помощ да разчленим смислово, интонационно и синтактично едно изречение.

Правила за използване на запетая

Основните правила определят запетаята като знак, отделящ интонационно-синтактично относително самостойни чести на изречението, простите изречения в състава на сложното с цел ограждането и разделянето им смислово и интонационно.

Употребата на този знак е много широка и затова правилата са многобройни, но има няколко, които са основни и определящи за степента на грамотност.

Запетая в простото изречение

1. В просто по състав изречение запетаята отделя еднородните части, свързани без съюз, тоест при изброяване - Първи, втори, трети са номерираните редове;

2. Отделя обособените части - Тези, които дойдоха първи, седнаха отпред;

3. Повторения - Много, много съм тъжен;

4. Вметнати думи и изрази - разбира се, между другото, напротив - Това, разбира се, прави задачата ми лесна.

Запетая в сложното изречение

Кога да слагаме запетая
Снимка: fotografierende / pixabay.com/

Сложните изречения биват различни по състав и е необходимо да се разгледа мястото на този препинателен знак в отделните видове.

В сложно съчинено изречение

1. Запетая се слага при безсъюзно свързване на частите на сложното съчинено изречение - Бързай, тичай, заеми мястото си.

2. Пред втория съчинителен съюз, независимо от вида му - за съпоставяне на частите - дали-дали, дали-или, нито-нито - Дали си чул, дали си видял.

3. Пред съчинителни съюзи за противопоставяне - но, а, ала, обаче - Дойдох, но те нямаше.

Запетая в сложно съставно изречение

Употребява се при следните случаи:

1. При поясняване на съществителното име от главното изречение - Предпочитам рокля, която е цветна;

2. При въвеждане на подчинено изречение със съюзи какъвто, който, където и т.н. - Взех си чантата, която ми подари;

3. При въвеждане на подчинено изречение за място, време, начин, причина и цел - Не отидох, защото ми се спеше.

В сложно смесено изречение

Запетаята в сложното смесено изречение се поставя в зависимост от правилата на сложното съчинено и сложното съставно изречение, от които е съставено сложното смесено.

Най-често пунктуацията на този препинателен знак се греши при втората ограждаща запетая, която се забравя, а излишна запетая се слага между два съюза, които са един след друг и въвеждат различни прости изречения, като първият съюз е едносричен - Ще спим на палатка, а ако е студено ще използваме хижата наблизо.

Вижте още правилата за писане на доклад. Добре е да знаете как се пише мотивационно писмо и правилата при писане на есе.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest