Умението за писане на мотивационно писмо със сигурност ще бъде полезно за мениджъри, стажанти, кандидати без опит и просто за всички, които считат за необходимо да заявят интереса си към дадено свободното място. Събрахме седем прости съвета, които ще ви помогнат да се справите с тази задача:
1. Използвайте правилен поздрав
Изглежда малка подробност, но тя казва много за кандидата. Използвайте поздрав, който се вписва в правилата за бизнес кореспонденция и обърнете внимание към кого адресирате писмото си.
2. Разкажете какво провокира вашия интерес към работната позиция
Дори само с едно изречение в мотивационното писмо може умело да уточните защо сте харесали това свободно място. Например, ако позцията е за ръководител на отдел "продажби" в агенция за недвижими имоти, може да напишете нещо като: „Повече от четири години управлявах екип от мениджъри за продажба на строителни материали. "Продажбата на недвижими имоти винаги ми се е струвала по-привлекателна работна позиция. Свободното място, което сте обявили, е възможност да променя сферата ми дейност към по-подходяща за мен."
3. Добавете конкретни данни
В мотивационно писмо е важно да отговорите на въпроса защо сте идеален кандидат за това свободно място. За целта в един параграф опишете значимите постижения и умения, за които работодателят ще прочете повече в резюмето.
Ако се интересувате от свободното място на дизайнер, можете да напишете следното: „През последната година работя повече с векторна графика, основно външна реклама. Работата, с която се гордея, е корпоративният календар за годината (може да приложите линк). Също така, преди две години направих анимирани скрийнсейвъри за един от телевизионните канали, за които също прилагам линкове (или портфолио). "
4. Какво ще кажете за вашите ценности?
Преди да напишете мотивационно писмо, проучете страницата на компанията, за да разберете характеристиките на нейната корпоративна култура. Ако има директни съвпадения с вашите ценности, тогава това също трябва да бъде посочено при кандидатстване за свободно място.
Да речем, че в офиса на компанията се организира разделно събиране на боклука и тази идея наистина ви харесва. След това в мотивационното писмо можете да напишете: „Чудесно е, че мислите за екологията на планетата. Всяка година участвам в засаждането на дървета и изхвърлям пластмасовите и стъклените материали отделно: за мен е важно компанията да споделя моите възгледи. “
5. Съкратете писмото
Често в мотивационните писма има много излишни неща. Някои добавят автобиография, други разпъват твърде много изложението за мотивацията си. Оставете само важната и интересна информация: например, добавете връзки към портфолиото си, ако е необходимо за вашата професия.
7. Проверете за правописни, граматически и смислови грешки
За всеки случай препрочетете отново писмото: случайни печатни грешки могат да навредят на доброто впечатление, което искате да направите.