Независимо дали сте студент или работите в компания, в някакъв момент от вашето обучение и кариера ще ви се наложи да напишете доклад.
Често професорите в университетите или пък големите организации имат изготвени образци, по които да се ръководите. Ако вашият случай не е такъв обаче, ние ви предлагаме стандартно описание на това какво е доклад и каква трябва да бъде неговата структура.
Какво е доклад?
Докладът представлява кратък документ, който е написан с определена цел. Тази цел обикновено представлява тема, която трябва да бъде представена на определена аудитория. В него се излага информация по темата, представя се направен анализ на ситуация или проблем и се дават препоръки за бъдещи действия. Документът представя факти и трябва да бъде ясен и добре структуриран.
Запознайте се с изискванията за доклада
За да напишете доклад, на първо място ще получите изисквания или насоки за това какво трябва да съдържа той като информация.
Запознайте се много добре с тях и ако имате въпроси, питайте. Отговорете си на основните въпроси: Какво е нужно да бъде включено? , Защо е нужна тази информация и Кой ще прочете доклада?
Съставете план за доклада
Тази стъпка включва изготвянето на план. В него ще включите точки относно:
- каква информация ви е нужна;
- какви документи са нужни за анализа;
- нужно ли е да се провежда интервю с хора;
- какви и колко данни трябва да бъдат обработени;
- други подобни.
Структура на доклада
Ако имате съмнения, че съществува стандартизиран документ, но вие го нямате, попитайте. Ако такъв не съществува, то тогава стандартната структура трябва да бъде следната:
- Заглавна страница;
- Резюме;
- Съдържание;
- Въведение;
- Задание (ако имате такова);
- Процедура за провеждане на анализа;
- Констатации (какво сте открили по време на анализа);
- Заключение;
- Препоръки;
- Библиография или референции;
- Приложения (ако има такива).
Използвайте заглавия и подзаглавия, номериране на страниците и пр.
Написване и стил на доклада
Съдържанието на доклада трябва да включва това, което е изискано в заданието. Внимавайте със стила. Използвайте кратки, точни и ясни изречения, за да може информацията да бъде възприета максимално ясно от аудиторията, за която е предназначена.
Избягвайте употребата на жаргонни или разговорни думи. Поради спецификата на доклада, може да използвате специални термини. Задължително ги обяснете, за да бъдат разбрани и от непрофесионалисти сред аудиторията. Избягвайте обръщенията, особено ако докладът е предвиден за по-широк кръг от хора.
Проверка за доклада
Написването на доклад може да отнема много време, но проверката винаги е от значение. Днес съществуват множество онлайн платформи, програми и приложения, с които да проверите правописа на доклада си.
Важно е да прочетете доклада си след тази първоначална проверка, за да отстраните повторения, несъответствия в стила и други подобни, които нито една програма няма как да засече.
Хубава идея би било да дадете доклада на друг човек, който да го прочете и да даде мнението си.