Ако в миналото повечето шофьори можели да карат с години колата си с едни и същи гуми, без да ги сменят в зависимост от сезона, днес това се следи от КАТ, който има пълното право да глобява нарушителите, които не спазват правилата. Защо е нужно всичко това?
Защо да сменяме гумите според сезона
Шарките на протектора на гумите изпълняват специални функции, които са пряко свързани с метеорологичните условия на даден сезон:
- При летните гуми шарката на протектора служи за ефективно отвеждане на водата под колелото при мокри метеорологични условия. При зимни условия този тип протектор ще бъде безполезен;
- При зимните гуми шарката осигурява на гумите добро сцепление и управление на сняг, както и стабилност и устойчивост през зимата на заледен път. Зимните гуми запазват еластичността и сцеплението при ниски температури. През лятото, при дъждовни условия, зимният протектор няма да се справи с такова явление като хидропланиране (с други думи, „воден клин“).
Защо не можете да използвате зимни гуми през цялата година
Факт е, че при високи температури те стават твърде меки и бързо се износват. Освен това, за въртенето им, трябва да изгорите допълнително количество гориво, а това не е икономически изгодно.
Кога се сменят зимните и летните гуми на автомобила
Според Законът за движение по пътищата всички видове МПС трябва да са оборудвани и да се движат движат задължително със зимни гуми от 15 ноември до 1 март. Можете да направите смяна на летните със зимни гуми и по-рано, ако средната външна температура падне под +7 градуса или завали сняг. Препоръчва се по-ранната смяна на гумите, за да можете да сте готови за непредвидени климатични условия и да не чакате последния момент.
Също така трябва да помислите кога да смените гумите след зимата. Гумата, предназначена за ниски температури, става твърде мека след загряване. Бързо се изтрива на асфалта и също така влияе негативно на управлението на автомобила.
Какво се случва, ако не смените гумите си навреме
Не всички шофьори се ръководят от правилата кога да сменят летните гуми със зимни. Това може да е проблем, тъй като гумите са проектирани за различни режими на работа. Основната им задача е да осигурят безопасно шофиране при различни метеорологични условия. Изключение правят само всесезонните гуми, тъй като те могат да се използват както през зимата, така и през лятото.
Зимните гуми запазват еластичността и сцеплението при ниски температури. Летните гуми се втвърдяват през зимата и техните характеристики се влошават значително. Това ще доведе до увеличаване на вероятността от подхлъзване дори на суха настилка. В случай на пробиване колелото може да се счупи.
Летните гуми са с шарка на протектора, която не е подходяща за каране на лед и сняг. Колата става неконтролируема, почти не реагира на завъртане на волана и спирачният път се увеличава. Поради тази причина е важно да изберете правилното време, в противен случай ненавременната подмяна ще бъде фатална грешка.
Заключение
Гумите трябва да се сменят преди всичко за вашата собствена безопасност, безопасността на тези, които са в колата и тази на другите участници в движението. Днес, особено ако нямате достатъчно пари, дори гуми могат да се купят на кредит. Ето защо е по-добре да не се опитвате да спестите пари, а да закупите добри нови или използвани гуми, които надеждно ще издържат няколко години. В допълнение, много съвременни гуми могат да бъдат регенерирани многократно, което допълнително удължава живота им.
За да се осигури уверена стабилност на пътя, необходимата икономичност и устойчивост на износване, е необходимо да смените гумите своевременно според сезона.
Вижте още: Как се сменя ангренажен ремък.