Има две основни тези относно полезността на пилешкото месо. Първата е, че пилешкото месо е за предпочитане пред останалите видове месо, а втората е, че е изключително вредно и е причина за повечето се ширещи се болести в последните две десетилетия. Нека разгледаме и двете.
Защо да ядем пилешко?
Пилешкото месо е фантастичен заместител на червените меса. Като чудесен източник на протеини, месото е свързано с редица ползи за здравето:
По-силни кости и мускули
Постният протеин в пилешкото месо е отличен източник на аминокиселини. Телата ни използват аминокиселини за изграждане на мускулна тъкан, нещо, което е особено важно с напредване на възрастта. Проучванията показват също, че по-високият прием на протеини помага за поддържане на костната минерална плътност. Консумацията на пилешко месо може да помогне за изграждането на по-силни мускули и да насърчи по-здрави кости, намалявайки риска от наранявания и заболявания като остеопороза.
Контрол на теглото и здраве на сърцето
Изследванията показват, че 25-30 грама протеин на хранене могат да ни помогнат да се чувстваме по-сити. Богатите на протеини ястия могат да ни накарат да се чувстваме по-сити, въпреки че ядем по-малко, което спомага за по-добро контролиране на теглото.
По-здравословното тегло води до подобрения в рисковите фактори за сърдечни проблеми, като високи нива на триглицериди и високо кръвно налягане. Пилешкото месо, богата на протеини храна, може да помогне за контролиране на теглото и да намали риска от сърдечни заболявания.
По-добро настроение

Пилешкото месо съдържа аминокиселината триптофан, която е свързана с по-високи нива на серотонин (хормонът на доброто настроение) в мозъка ни. Нивата на триптофан в пилешкото месо не са достатъчно високи, за да ви накарат да се почувствате мигновено еуфорични, но проучванията показват, че може да помогне за повишаване на нивата на серотонин, когато се комбинира с други фактори.
Вреди ли пилешкото месо?
Фактор за хранителни заболявания
Според все повече изследвания пилешкото месо е основен фактор за хранителни заболявания, резистентност към антибиотици, зоонозни заболявания и други хронични заболявания. Експерти твърдят, че трябва активно да избягваме пилешкото месо, което не е домашно отгледано. Холестеролът, канцерогените, патогените и дори изпражненията, открити в пилешките продукти, увеличават риска от сърдечни заболявания, рак на гърдата и простатата, инфекции на пикочните пътища и хранителни заболявания.
Канцерогени
Канцерогените се срещат естествено в пилешкото месо. В проучване на Лекарски комитет за отговорна медицина, съставено от независими лабораторни тестове, 100% от 100 проби от печено пилешко месо от водещи ресторантски вериги в Калифорния съдържат PhIP – федерално признат канцероген, който е свързан с рак на гърдата, простатата и други видове рак. Някои фактори на готвене изглежда увеличават концентрациите на PhIP повече от други, включително по-дълго време за готвене, по-висока вътрешна температура и по-голяма степен на покафеняване на повърхността.
Холестерол

Пилешкото месо също повишава нивата на холестерола, колкото и червеното месо. Изследователите са тествали ефектите от диетите с ниско съдържание на наситени мазнини, които черпят протеини от червено месо (говеждо и свинско), бяло месо (пилешко и пуешко) или немесни източници (бобови растения, ядки, зърнени храни и соеви продукти).
Антибиотична резистентност
Според Световната здравна организация (СЗО) до 80% от общото потребление на антибиотици в много страни е от животновъдния сектор. Прекомерната употреба и злоупотребата с антибиотици при животните допринасят за нарастващата заплаха от инфекции, резистентни на антибиотици, които могат да се разпространят и сред хората.
Доказано най-много антибиотици се ползват в птицефермите и пилешкото месо е най-наситено с антибиотици. Според Доклада за заплахите от антибиотична резистентност на СЗО от 2019 г. в света всяка година се появяват над 2, 8 милиона инфекции, резистентни на антибиотици, и над 35 000 души умират в резултат на това.
Търсите ли още златни съвети за здравословно хранене? Разберете също защо да ядем карфиол и какво представлява детоксът.
Вижте тези полезни насоки за хранене лятото и научете за какво помагат смокините.
Коментари