Advice.bg»Статии»Хранене»Здравословно Хранене»Какво съдържа смокинята и за какво помага?

Какво съдържа смокинята и за какво помага?

Смокини

Познати от най-дълбока древност като Плодът на дълголетието, смокините са почитани като свещено дърво в редица държави от Централна Азия и Близкия Изток. За първи път се споменават в Стария завет на Библията. Именно смокиново е било едно от дърветата в Райската градина и със смокиново листо Ева и Адам са се прикривали след грехопадението им.

С изключение на някои заболявания, за които ще споменем по-нататък, специалистите препоръчват на всеки да консумира по 2-3 смокини дневно, за да дари на организма си здраве и красота. Вероятно веднага ще се замислите, че смокините са сезонен плод и е невъзможно да ги похапваме целогодишно, но това съвсем не е така, защото изсушените смокини са всъщност още по-полезни от пресните.

Изключително сочни, сладки и вкусни плодове, смокините много се различават от своите събратя. За разлика от череши, вишни, ябълки и още много други плодове, те не цъфтят външно, а по-скоро представляват обърнати навътре цветя. Цветовете им цъфтят вътре в самите им шушулки и се опрашват от смокиновите оси.

Нито смокините, нито смокиновите оси не биха могли да съществуват без тази очарователна симбиоза. Тук е момента да вметнем за веганите, че макар да е възможно, е много малко вероятно при консумацията на смокини да похапвате и смокинови оси, защото благодарение на ензим, известен като фицин, осите се разграждат и се превръщат в най-обикновен протеин.

Нека разгледаме обаче какво съдържа смокинята и за какво ни помага. Въпрос, който вярваме, че вълнува всеки любител на здравословното хранене.

Смокини и листа

В 100 г смокиня се съдържа около 65-80 % вода, 15-20% захари ( предимно фруктоза и глюкоза), около 70 ккал и 3 % фибри ( в сравнение с останалите плодове, смокините са сред тези с най-високо съдържание на фибри).

Истинското богатство на смокините обаче се крие в изобилието им от минерали- калций, калий, магнезий, сяра, желязо, фосфор, манган, селен и мед, както и на витамините С, В1, В2, В6, Е, РР и бета-каротен.

Ето за какво конкретно са полезни смокините.

Богатото съдържание на магнезий в тях способства за подобряване на мускулния тонус и преодоляване на случаите на констипация.

Изобилието от калий в смокините ги превръща в предпочитан плод за хората, страдащи от сърдечно-съдови заболявания, включително хипертония.

Съдържащите се в смокините манган и желязо подпомагат лечението на анемии.

По съдържание на калций се предполага, че смокинята се нарежда на второ място след портокалите, което означава едно-здрави, кости, нокти. Вероятно ще се изненадате, че една купичка сушени смокини се равнява на купичка мляко по отношение на съдържанието на калций.

Смокинята е полезна за сърцето

Заради съдържащите се в тях фибри, смокините имат хиполипидемично и хипохолестеролемично действие или казано на по-разбираем език - намаляват нивата на захар и холестерол в кръвта. Това прави смокините полезни за отслабване.

Ензимите в смокините намаляват риска от съдови тромбози.

Изводите са, че смокините се явяват един изключително здравословен и полезен плод, но както изтъкнахме в началото имат и някои противопоказания. Консумацията им не е подходяща за хора, страдащи от подагра заради съдържащата се в тях окасалова киселина, както и за хора, страдащи от диабет, защото в изсушения си вариант смокините имат сравнително висок гликемичен индекс.

Вижте също и как се сушат смокини у дома.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest