Сушените смокини са също толкова полезни, колкото и пресните, в тях няма изкуствени аромати, стабилизатори и излишно добавяне на захар. В тях се съдържа много малко вода. Запазват се всички витамини и минерали и дори са в по-големи количества за разлика от пресните смокини. Сушените смокини са доста по-калорични и в тях са се запазили всички хранителни свойства. Как да изсушим смокини в домашни условия и какви точно са най-подходящи за сушене, ще разберем в следващите редове.
Какви смокини са подходящи за сушене?
Цветът на смокините с тяхното узряване става от светъл към тъмнозелен до морав. За сушене са подходящи смокините, които имат по-светъл цвят. Те са плод, който много лесно ферментира. За това тези, които избираме за сушене, трябва да са здрави, гладки, с мека кора и хубав аромат;
Сушене на смокини
За сушене на смокини в домашни условия има няколко начина:
- Единият начин е да се сушат на слънце. За целта смокините трябва да се наредят върху мрежеста материя, скара, през която може свободно да преминава въздух и топлина. Препоръчва се смокините да бъдат завити в тензух. Когато е тъмно, смокините се прибират. Така се процедира в продължение на 10 дни. След това смокините се преместват да съхнат на сянка;
- Вторият начин е смокините да се изсушат във фурната при температура от 80-90 градуса;
А как се сушат смокини в сушилня за плодове?
<Сушенето на смокини в такава сушилня става много лесно и бързо. За целта смокините трябва да се наредят с дръжката на горе в този уред. Времето за сушене на смокините много зависи от това колко са големи смокините и колко са узрели. По принцип сушенето в такъв уред отнема около 30-35 часа и се прави при температура от 55-60 градуса. Изсушените смокини трябва да имат еластична кора, а тяхната вътрешност да е желирана. Също така сушените смокини могат да побелеят от захарта, която се кристализира.
Готовите плодове можете да ползвате за здравословни закуски или други сладости. Може да приготвите сладкиш със смокини и кремчета със смокини.