Advice.bg»Статии»Хранене»Кулинарни техники»Тънкости при осоляване на сланина

Тънкости при осоляване на сланина

Oсолена сланина
Снимка: staszwizg / pixabay.com

Полезна ли е сланината

Сланината е почти синоним на вреден продукт, но това е само неправилно схващане. Тя всъщност е полезна за организма заради съдържанието си. Ценни съставки в нея са арахидоновата киселина, която подпомага клетъчната и хормоналната активност, както и на витамините А, Е и D. Затова нейната консумация в разумни граници е полезна. Разумните граници означава да не се стига до опасност от повишаване на холестерола следствие на прекомерна консумация на сланина.

Осоляването на сланина - традиционен метод за запазване на продукта

Традиционен метод за съхраняване на сланината е чрез осоляване. За тези, които държат в продукта да не се слага прибавянето на излишно количество сол, сланината може да се съхранява замразена във фризера за срок до 4 месеца. Разбира се, вкусната сланина се приготвя добре особена, за да се запази свежа за цялата зима. Тя ще запази вкуса си, ако се приложат тънкостите за осоляване на тази част от месото, резултат от опита на поколения назад.

Тънкости при осоляването на сланина

Важно преди осоляването на сланината: най-важният момент е изборът на правилен продукт. Прясна е тази сланина, която е снежнобяла на цвят или има само лек розов оттенък. Тя има мека и тънка кожа с лек жълтеникав цвят и ако се натисне с пръст, оставя вдлъбнат отпечатък. Това означава, че е прясна. Сухата сланина с дебела кожа и жълтеникав цвят говори за разваляне на мазнините в състава и няма да има добър вкус.

Основни методи на осоляване

Сланина

Мокър метод на осоляване на сланина

Този метод се основава на използването на саламура. Това е разтвор от сол и вода. За по-добър вкус се добавят дафинов лист, чесън, черен и бял пипер. Основните стъпки са:

- Сланината се измива добре и се подсушава;

- Саламурата се приготвя като в 1, 5 литра вода се разтваря 1 чаша сол. След като заври, течността се охлажда;

- Сланината се потапя в саламурата и се оставя за 2 дни. Оставя се в хладилник за още 4 дни, а ролята на саламурата е да запази сланината мека и ароматна.

Сух метод за осоляване на сланина

Това е класическият метод, който обикновено се използва.

- Повърхността на сланината трябва да се изстърже с нож, за да се премахнат нечистотиите по нея;

- Парчето сланина се натрива обилно със сол, така че да достигне до всяка гънка;

- За да се получи прекрасен вкус, се добавят червен пипер, черен пипер и ситно нарязан чесън;

- Сланината се завива в намаслена хартия и се оставя в хладилника или фризера за 1 седмица.

Осоляване на сланина за цялата зима

Домашна сланина

Ако се прави осолена сланина за цялата зима, то тънкостта на добрия вкус е в начина на подреждане в съда. Парчетата се нареждат задължително с кожата надолу и трябва да бъдат плътно притиснати едно в друго.

Реденето започва с ред едра морска сол, ред сланина и подправки и отново сол и сланина. Не бива да се оставя да има допир между парчета сланина от горния и долния ред, а всяко парче да се опира в морска сол. След последния ред се поръсва обилно със сол и се оставя на хладно в избата. Сланината ще поеме толкова от солта, колкото е необходимо.

Вижте още как да имам гъби за зимата и кои са цветята за зимата, които ще издържат.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest