Надали сте чували, но някога древните египтяни са поставяли в гробниците на своите фараони и дини, защото са смятали, че те са чудесен източник на храна за задгробния им живот.
Да, типичен летен плод, динята е любима на малки и големи. Разпространена е почти навсякъде по света, като в наше време най-големите ѝ производители са Китай, Бразилия, Турция, САЩ и Иран.
В следните редове обаче няма да се занимаваме с историята или с разпространението на динята, а с това коя част от този плод за какво е полезна за здравето ни.
Сърцевината на динята
Малко са хората, които не обичат да си похапват диня, особено когато е престояла известно време в хладилника. Ммм, истинска вкусотия, която може да се консумира по всяко време на деня.
От консумацията на диня има многобройни ползи. Нейната сърцевина е съставена от 92 % вода, което, подобно на краставицата, ни осигурява перфектна хидратация на организма ни. Тя съдържа минимум калории и мазнини, витамините А и С, калий, магнезий, антиоксиданти и т.н. Редовната консумация на сърцевината на динята ни помага да се отървем от излишните килограми, пази сърцето ни, покачва имунитета ни, подобрява храносмилането ни и прави кожата ни по-жизнена и добре изглеждаща.
Кората на диня
Няма как да не сте чували фразата „да се подхлъзнеш на динена кора“, която всъщност означава, че сте били измамени и изиграни нагло от някого. Не е ясно дали този израз ни навежда на мисълта, че кората от динята трябва непременно да бъде изхвърлена на боклука, но е факт, че го правим.
Сега ще ви изненадаме обаче с друг факт- 95 % от хранителната стойност на динята се намира не в сърцевината ѝ, а в кората ѝ. Похапвайки редовно динени кори вие ще подобрите зрението си, тялото ви ще е хидратирано, ще укрепите имунната си стистема и шансът ви за редуциране на теглото ви ще се увеличи. Кората от диня се препоръчва за консумация дори от бременни жени, защото би намалила риска от обичайното сутрешно гадене. Естествено, както с всяко друго нещо, така и с динените кори не трябва да се прекалява. Просто запомнете, че и те са годни за консумация.
Сокът от динята
Ако разполагате с блендер или най-обикновен пасатор, то помнете, че да си направите сок или смути от диня е изключително лесно. Към него можете да добавите и листенца мента, лайм и други съставки по ваш избор. А защо да го правите?
Защото сокът от диня е изключително полезен. Той понижава кръвното налягане, защитава от сърдечно- съдови проблеми, покачва имунитета ни и се грижи за фигурата ни. Освен това се грижи и за качеството на съня ни, което е от ключово значение за това как се чувстваме и изглеждаме.
Семките от динята
Вероятно когато сте били деца, възрастните са ви казвали никога да не гълтате семките на динята, защото така в стомаха ви ще порасне и самия плод. Естествено, това е пълен абсурд. И не само. Семките на динята имат изключително много ползи за здравето ни и могат да бъдат използвани за разнообразни цели.
Богат източник на мастни киселини, протеини, антиоксиданти, ненаситени мастни киселини, витамини от В групата, желязо, магнезий, цинк, фосфор и др., семките от диня се грижат както за физическото ни здраве, така и за красотата ни. Консумацията на семки от диня ще подсили фоликулите на косъма ви и ще предпази кожата ви от преждевременно стареене и набръчкване. Сварете няколко семки от диня в 200- 300 мл вода, пийте всяка сутрин и си осигурете намаляване на кръвната захар, прочистване на черния дроб и понижаване риска от сърдечно-съдови заболявания. Ако страдате от редовна поява на отоци, то стрийте 1 с. л. изсушени семки от диня, смесете ги с 1 ч.л. мед и ги залейте с топла вода, Пийте от тази течност по няколко пъти на ден до спадане на отоците. Не на последно място семките от диня се препоръчват за консумация и за мъже, имащо проблеми с плодовитостта. Най-хубавото е, че можете да ги похапвате както заедно със самия плод, така и отделно. Независимо дали са пресни или изсушени, ползите им са научно доказани.
Вижте също кои са киселите плодове и какво се яде при раздразнен стомах.