Advice.bg»Статии»Хранене»Къри - какво е и защо е полезно?

Къри - какво е и защо е полезно?

Къри - какво е и защо е полезно

Родния край на кърито е Индия. Къри представлява микс от различни пикантни растения или казано по друг начин - смес от индийски подправки, обичайно с жълтеникавокафяв цвят. Има много възможности за приготвянето му, но в класическата смес стандартните съставки са: куркума, кориандър, лют червен пипер и листа от къри (често заменени със сминдух). Около 30% от състава е куркума на прах. Най-често горните подправки се допълват от кардамон, кимион, копър, карамфил, джинджифил, чесън, индийско орехче, черен пипер и канела.

Популярността на къри се крие в богатството на вкуса му, а невероятните ползи за тялото изобщо не са преувеличение

Вкус и аромат

Кърито може да бъде или много пикантно (както обикновено се приготвя в азиатските страни), или умерено пикантно (което е по-характерно за европейските страни) по вкус. В него преобладава вкусът на куркума - леко остър и леко горчив. Ароматът на подправката е сложен, но приятен и освежаващ - и подобно на вкуса, той също се променя в зависимост от подправките, които са в сместа.

Как да разберем дали кърито е качествено?

За да тествате качеството на тази подправка, просто изсипете малко вода в малка чиния, върху която първо трябва да сложите къри. Ако на повърхността на водата се появят бели петна, значи имате продукт със съмнително качество, но ако водата е равномерно оцветена в ярко жълто, подправката е подходяща за ядене. Между другото, цветът на доброто къри, независимо от срока на годност, трябва да е ярък. Не се препоръчва да ползвате потъмняла смес. Различните производители предлагат свои собствени версии, които, разбира се, са далеч от оригинала, съдържат сол, подобрители на вкуса и други компоненти. Когато избирате подправка, обърнете внимание на нейния състав и, разбира се, производителя.

Готвене с къри

В Индия къри се добавя към почти всяко ястие - всеки има своя собствена рецепта за къри, но има и обща черта - подправката винаги се приготвя прясна, точно колкото да е достатъчна за едно хранене. Кърито се добавя към ястия от зеленчуци, ориз, месни блюда, риба, индийски супи, печени пайове (те се наричат самоса) и др. Използва се също за приготвяне на сосове и бульони, добавяне в индийски десерти, напитки и дори в млечни продукти.

Ползи от кърито

Ястие с къри

Благодарение на успешната комбинация от различни подправки, кърито има огромни ползи за човешкото тяло. В допълнение към факта, че тази пикантна смес ще помогне за успешно противопоставяне на настинки и вирусни заболявания, кърито също помага за подобряване на състоянието на храносмилателната система и засилване на метаболизма, нормализиране на състава на кръвта и премахване на излишните течности от тялото (което помага и за отслабване).

Експерти казват, че кърито забавя процесите на стареене, помага в борбата с рака, превенция е за болестта на Алцхаймер, облекчава възпалението в тялото, прочиства кръвта и черния дроб. В аюрведическата медицина къри се използва за прочистване на кожата, подобряване на съсирването на кръвта, като ефективно антипиретично средство.

Много важни процеси в организма се влияят преди всичко от основата на кърито - куркумата. Още в древни времена жителите на Индия са правили специални лечебни средства с куркума за облекчаване на възпалението. Изследванията на учените доказаха, че куркумата е мощен антиоксидант. Съдържащите се в нея вещества са способни да блокират токсичните протеини, както и да потискат функционирането на гените, които са отговорни за процеса на стареене.

Сминдухът има противовъзпалителен ефект, а също така е много полезен при кашлица, за профилактика на бронхит. Кашлицата става продуктивна и храчките не застояват в бронхите.

Кориандърът се ползва за стимулиране на апетита, има отличен ефект върху храносмилателната система - потиска метеоризма и нормализира жлъчната секреция. Обикновеният черен пипер, който много често присъства в кърито, е отличен помощник за хора, страдащи от диабет тип 2, тъй като съдържа много хром, който е толкова необходим на организма при това заболяване.

Самото растение със същото име Къри има много полезни свойства. Ароматът му стимулира апетита, което има положителен ефект върху храносмилателния процес. Традиционните източни лечители препоръчват използването на листата на това растение за лечение на диабет. Листата от къри помагат и за прочистването на организма от токсични съединения, освен това те са отличен антисептик и имат противовъзпалителни свойства. Когато се приемат вътрешно, перфектно тонизират тялото, помагат при възпалителни бъбречни заболявания.

Благодарение на богатите му лечебни съставки, можем да обобщим, че кърито има следните положителни въздействия върху здравето:

Къри на прах

- регулира количеството на холестерола в кръвта;

- има антисептичен ефект;

- осигурява антибактериална, противогъбична защита;

- нежно облекчава болката, спазмите;

- отпуска мускулния тонус;

- помага за нормализиране на червата;

- предпазва храносмилателния тракт от вредни бактерии, подобрява храносмилането;

- нормализира ендокринната система;

- премахва токсините и токсините;

- почиства жлъчните пътища;

- има имуномодулиращ ефект;

- възстановява силата;

- успокоява нервната система;

- забавя процеса на стареене.

Разбира се, кърито не може да бъде панацея. Но редовно използвайки тази съставка в готвенето, можете да дадете на тялото необходимата защита срещу болести и разрушителни възрастови процеси. И това е един от методите за поддържане на здравето, младостта и красотата.

Кога не трябва да използвате къри?

Тази подправка е противопоказана в случай на индивидуална непоносимост към някой от нейните компоненти. Не се препоръчва да ядете къри и в следните случаи:

- По време на обостряне на алергии.

- В острия период на язвена болест (стомах, дванадесетопръстник, черва).

- По време на остро чревно разстройство.

- През втория и третия триместър на бременността.

- По време на кърмене.

- Деца под 3 години.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Популярни