Advice.bg»Статии»Хранене»Здравословно Хранене»За какво помагат листата от къри?

За какво помагат листата от къри?

За какво помагат листата от къри?

Къри е известно на всички като име на подправка, приготвена чрез комбиниране на много растения. Но всъщност Къри е растение, листата на което са основна част от тази подправката. Листата от къри са листата на дървото Мурая (Murraya koenigii), член на семейство Седефчеви. Растението е родом от Югоизточна Азия, в дивата природа дървото се среща в Индия, Китай, Малайзия, Шри Ланка.

Въпреки че Murraya принадлежи към дърветата, растението не надвишава 6 метра височина. То се отличава и с красивите си цветове, които се използват заедно с листа за хранителни цели. Цветовете са бели и много ароматни, те са малки, но много красиви. Дървото има лъскави черни плодове, които също могат да се ядат.

Листата къри се използват в кулинарията за добавяне към ястия главно в прясно състояние, тъй като губят вкуса и аромата си при продължително съхранение. Пресните листа на растението могат да се сравнят с дафиновите листа, те имат богат аромат, който малко наподобява миризмата на анасон с цитрусов оттенък.

Индийската кухня приготвя листата на това растение и като отделно ястие. За целта прясно набраните листа се пържат до хрупкавост. Индийците приготвят и специалномасло Гхи - топено масло, направено от биволско мляко. Листата се потапят в маслото, за да му се придаде специален аромат и вкус, след което листата се изваждат и маслото се използва по предназначение.

Състав на къри листа

Лечебните свойства на листата на къри се дължат на химичния им състав. Те са богати на етерично масло, което им придава характерния вкус и мирис. Съдържанието на етерично масло варира от 0.5% до 2.5% в зависимост от района на отглеждане. Маслото се получава чрез парна дестилация.

Листата от къри съдържат много хранителни вещества, както въглехидрати и протеини, витамини В3 А, С, Е, минерали, желязо, магнезий, манган, фосфор, калций, мед. Съдържат още аминокиселини, гликозиди, флавоноиди, растителни стероли. Калоричното съдържание на пресния продукт е само 190 kcal на 100 г, калоричното съдържание на сухите листа е малко по-високо.

Лечебни свойства на листата от къри

Учените все още не са провеждали експерименти, които биха могли да потвърдят ефективността на листата при лечението на някои заболявания, но пък практиката на народната медицина ги е доказала.

Къри листа

Ароматът на къри стимулира апетита, което има положителен ефект върху храносмилателния процес и стимулира храносмилателните ензими. Отварите от листата на растението помагат да се отървете от гадене, чревни разстройства, диария, запек. Листата на дървото Murraya помагат при холецистит, ентероколит. Добавени към бобови ястия, те подпомагат усвояването на растителните протеини от организма.

Отварата от листа от къри е полезна за лечение на сърдечни и чернодробни заболявания, включително хепатит. Народните лечители препоръчват използването на листата от къри и за лечение на диабет. Те намаляват ефективно кръвната захар и предпазват клетките на панкреаса и другите органи от увреждане от свободните радикали.

Листата от къри помагат за прочистването на кръвта и целия организъм от токсични съединения, освен това те са отличен антисептик и имат противовъзпалителни свойства. Когато се приемат вътрешно, листата на дървото Мурая перфектно тонизират тялото, помагат при възпалителни бъбречни заболявания.

Поради свойствата си да подобряват храносмилането и да изчистват токсините, листата от къри са полезни и за отслабване. Те помагат да се намали лошия холестерол и да се изгорят мазнините.

Тези листа са полезни и за зрението и за предотвратяване на ранната поява на катаракта. Това се дължи на високото им съдържание на витамин А.

Аюрведа използва листа от къри за лечение на болки в гърлото и пневмония. За целта се използва отвара от листата. Тя се приготвя от 4-5 листа къри на с чаша вряща вода. Този състав се използва за изплакване на възпалено гърло няколко пъти на ден до пълно възстановяване.

Външно приложение на къри листа

Ползи от къри листа

Външно листата се използват при кожни проблеми, лекуват рани, лекуват фурункулоза, изгаряния, синини, циреи. От смлени листа с малко вода се прави каша, която се нанася на проблемната зона директно. Пресните листа се използват и за грижа за чувствителна кожа, склонна към дразнене. Те облекчават лющенето, подобряват състоянието на кожата при екзема.

В домашната козметика, отвара или паста от смлени листа от къри се използва при косопад, преждевременно побеляване, пърхот и лющене на скалпа, както и за почистване на кожата. Те подхранват космените фоликули и повишават кръвообращението на скалпа, като същевременно действат антисептично и противовъзпалително.

Листата са отлични за лечение на заболявания на устната кухина. За да се отървете от язви на лигавицата, е достатъчно да сдъвчете старателно листата на къри и да ги задържите за малко в устата си. Прах от сухи листа се влага в състава на билкови прахове за почистване на зъбите.

Потенциални вреди на листата къри

Поради високото си съдържание на етерични масла листата от къри могат да предизвикат сериозни алергични състояния, главно при хора, склонни към алергия и при астматици. Затова трябва да се използват умерено и с повишено внимание!

Задължително е да споменем, че семената на плодовете на дървото Къри са много отровни, употребата им в храната е строго забранена, защото те могат да причинят непоправима вреда на човешкото здраве.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest