Какво представлява ракията
Ракията е националното ни алкохолно питие. На практика тази напитка представлява вид бренди, което се прави от различни плодове. Най-известни са сливовата и гроздовата ракия, но питието се прави и от кайсии, круши, дюли и други плодове. Този плодов дестилат се счита за национална напитка не само у нас, но и във всички балкански страни.
Ракията като лечебно средство
Изследванията доказват, че ракията е полезна за здравето в малки количества. Ако се приемат по 50-70 грама от нея вечер, тя облекчава различни здравни състояния.
Греяна ракия
Това не е само напитка. От векове ракията е лечебно средство, прилагано при различни оплаквания във всеки български дом. Всеизвестно е, че греяната ракия е най-доброто средство за сгряване при простуди и за възвръщане на тонуса в студените зимни дни. Греяната ракия се прави, като се кипне напитката и се добави към нея мед в съотношение половин литър ракия с 100 грама мед. Облекчава кашлицата и отпуска тялото.
Ракия при бронхит
При сериозни заболявания на горните дихателни пътища като бронхит ракията облекчава и лекува възпалението. За целта половин литър от плодовата напитка се смесва с други билки и съставки, за подсилване на действието - 10 зърна карамфил, начукани, 10 грама стрита медицинска дъвка, 5 грама нишадър и 5 грама боров терпентин. Тази смес престоява 10 дни на тъмно и студено и се консумира като лекарство по 1 супена лъжица повон час преди хранене.
Ракия при кашлица
За справяне с упорита кашлица се прави смес от 6 супени лъжици ракия, 1 супена лъжица олио, 1 чаена лъжичка сода бикарбонат. Този народен лек се взима по 1 супена лъжица 2 часа преди хранене до пълно лечение на кашлицата.
Ракия за масаж
Сред хората най-популярни са масажите с ракия за загряване. В 200 милилитра ракия се разтварят 2 аспирина или 30 грама камфор и със сместа се маже цялото тяло. След изпотяване под завивка простудата се облекчава.
Ракия при язва
Ракията е подходяща не само при простуди, но и при по-сериозни заболявания на вътрешните органи. За язва се препоръчва да се накиснат 4 лъжици жълт кантарион в 1 литър ракия. След престояване на тъмно и студено за 1 седмица, течността се прецежда и консумира по 30 милилитра преди хранене.
Ракия при киселини в стомаха
Основната причина за поява на киселини е неправилното храносмилане, предизвикано от консумацията на тежки, вредни и бързи храни. За облекчаване на тези неприятни състояния може да се използват лечебни смеси, в които ракията играе съществена роля. В половин литър от напитката се накисват 150 грама черни боровинки и така престояват на тъмно 10 дни. Пият се по 30 милилитра преди хранене за облекчаване на киселините.
Вижте още: Кои са идеалните мезета за ракия
Коментари