Advice.bg»Съвети»Как се обезмирисява ракия?

Как се обезмирисява ракия?

GoldGold
Новак
1
Как се обезмирисява ракия?

Ракията е алкохолно питие, традиционно за нашата страна. Тя е една от най-противоречивите течности, които човечеството консумира. Едни хора смятат ракията за едва ли не божествено питие и универсален лек, а в същото време други хора сравняват ракията с адска напитка и изпадат в истерия само при мисълта за нея.

Разбира се, всяко от тези възприятия си има своите причини. В много случаи ракията е изключително полезна в малки до умерени дози. Може да е изключително вредна, когато се прекалява с нейната консумация, още повече когато това е системно. Но така е с почти всяко нещо на планетата.

Как се обезмирисява ракия?

Нека да вземем като пример една от най-миризливите ракии, така наречената джанковица. Неприятната миризма и вкус, които тази ракия има (но иначе с нищо друго не се различава от останалите) се премахват чрез повторна дестилация (препичане) и задължително добавяне в казана с ракията на сода бикарбонат (сода за хляб).

Ако първото препичане не успее да се справи на 100 %, се прави второ препичане пак с наличие на сода бикарбонат в съотношение 50 г сода на 40-50 литра ракия. Разбира се това съотношение може да варира по собствена преценка с натрупване на опит и спрямо качествата на ракията, която препичаме.

По същия начин се оправя и неприятния аромат на загоряло, когато се случи да загорим джибрите при първата дестилация. Всяка една следваща дестилация направена с присъствието на сода бикарбонат в ракията - изчиства почти всякакъв аромат, мирис, вкус и все повече се доближава до чистия спирт.

След като ароматът на ракията се изчисти до желаната степен, вече може да ѝ се придаде всякакъв аромат, като желателно е да не се ползват есенции, ами натурални продукти.

Да вземем например синята слива. Можем да направим доскоро миризливата джанковица с аромат и вкус на сливова ракия, така че почти всеки, опитвайки я, ще е готов да спори с вас, че това наистина е сливова ракия. Достатъчно е да вземем кора от синя слива (без дървесината под кората ) и да я сложим в ракията. Количеството кора спрямо ракията се слага по собствена преценка в зависимост от това колко бързо и колко силно искате да се оцвети самата ракия, както и до колко да смени вкуса си.

В допълнение може да се сложи в ракията и суха или прясна узряла синя слива, но задължително без костилка. Количеството плод спрямо литър ракия е въпрос на личен вкус и преценка, като се взима предвид и силата на ракията, която ще овкусявате и оцветявате. Така приготвена смрадливата джанковица не само че вече няма да е смрадлива, ами ще се превърне в питие, което повечето хора биха изпили с удоволствие и биха оценили доста високо.

Виж също как се поднася ракия и какво влияние оказва ракията върху кръвното и сърцето.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3
Общо гласували: 1
50
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати