Advice.bg»Статии»Здраве»Здравни съвети»Как да излекуваме влажната кашлица?

Как да излекуваме влажната кашлица?

Как да излекуваме влажната кашлица?

Лечението на влажната кашлица е много по-лесно в сравнение със сухата. Заедно със секрета се отделят бактериите и инфекцията протича по-бързо. Причините, които могат да провокират влажна кашлица са много различни. Преди обаче да се предприеме адекватно лечение, трябва да се определи и каква е причината за това.

Причини за влажната кашлица

Към основните можем да отнесем настинките и грипа. Другите възможни причини са синузит и ринит, както и различните заболявания на дихателната система. Именно поради това кашлицата се появява обикновено във вечерните часове или сутринта, когато се е натрупал секрет.

Освен гореизброените причини, влажната кашлица може да е предизвикана от пневмония, хроничен бронхит, астма, туберкулоза, тумор в белите дробове, белодробна гангрена, нагъване на белите дробове. Поради тази причина, когато се появи подобен симптом, трябва веднага да се консултирате с лекар.

Заедно с това към възможните причини можем да причислим алергичните реакции към химически или органични вещества, способстващи появата на възпалителен процес в организма. В този случай е особено важно да се определи алергена, за да се минимизира контакта с него. Неизлекуваната алергична кашлица може да премине в хронична форма.

Опасни симптоми на влажна кашлица

Причини за влажна кашлица

Лечението на влажната кашлица следва да се провежда под контрола на специалист, особено ако тя не минава повече от 3-4 дни и се влошава. Към списъка на симптомите, при които се изисква незабавна консултация с лекар можем да причислим следните:

- Температура 37.5-38 градуса, която не спада повече от 5 дни, а при децата - 3 дни;

- Поява на задух, болки в гърдите, пристъпи на кашлица;

- Промяна на цвета и консистенцията на храчките, както и появата на гной или кръв;

- Влошаване на общото състояние на болния - астения, намаляване на теглото, треска, обилно потене;

- Рязко възникваща кашлица.

Как да излекуваме влажната кашлица?

Лечението на влажната кашлица при възрастните, която е предизвикана в резултат на настинка или вирусна инфекция, може да става и в домашни условия. В случай че състоянието се влошава, тогава се налага хоспитализация в болница. Изследванията и лабораторната диагностика ще помогнат да определянето на причината.

В никакъв случай не се препоръчва при лечението да се използват препарати, които потискат защитния рефлекс на дихателната система. Те ще допринесат за секрецията и натрупването на слуз в белите дробове, като така ще се засили възпалителния процес.

Най-често се предписват различни отхрачващи и муколитични средства. Ако храчката е гъста и вискозна, тогава е необходимо тя да се втечни, за да е по-лесно нейното отхрачване от болния.

Ако секретът на влажната кашлица има течна консистенция, тогава в този случай е необходимо да се подпомогне отхрачването. С помощта на правилната медикаментозна терапия секретът ще се отдели по-лесно и бързо от дихателните органи.

Може да облекчите състоянието си и с помощта на различни билкови отвари за кашлица. Повечето от тях действат на бронхиалната лигавица, провокирайки нейното дразнене и секреция. Отхрачващите препарати могат да бъдат на основата както на растения, така и на синтетични компоненти.

Народната медицина при лечението на влажната кашлица

Народни средства за влажна кашлица

Съществуват множество проверени с времето рецепти за лечение на влажна кашлица, които могат да ви помогнат да се справите с нея. Всички тези народни средства са не само евтини, но и много ефективни. Едни от най-популярните рецепти са:

1. Смесете горещо мляко с мед и краве масло. Това средство действа моментално, облекчавайки кашлицата;

2. Залейте 2 ч.л. ленено семе с 250 мл вода. Варете сместа за 10 минути. Добавете мед и пийте през деня;

3. Отварата от живовляк също помага много. Приемайте от нея по 1/3, чаша по 3 пъти на ден и още след първият път ще усетите нейния облекчаващ ефект;

4. Можете да използвате и отвара от лайка, тъй като тя също има силно успокояващ ефект;

5. Залейте 1 с.л. градински чай с 250 мл вряла вода. Оставете билковата отвара да се настои за 20-30 минути, след това добавете малко мед. Приемайте отварата по 4 пъти на ден;

6. Смесете половин чаша брезови пъпки с чаша липов цвят, а след това ги залейте с чаша вряла вода и оставете да престои за 5-10 минути. Прецедете отварата и добавете 1 ч.л. мед.

Във всеки един случай не бива да прибягвате до самолечение на никое състояние, включително и на влажната кашлица, която може да е симптом на някое доста сериозно заболяване.

Народната медицина може много да помогне за по-бързото излекуване, но е важно преди това да посетите лекар, който да ви прегледа и да определи причината за състоянието, както и да назначи лечение.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest