Advice.bg»Статии»Хранене»Колко опасна е мухоморката?

Колко опасна е мухоморката?

Колко опасна е мухоморката?

Със своята яркочервена шапка и бели петна мухоморката (Amanita muscaria) е гъба, известна по целия свят. Освен това е една от малкото гъби, които имат психоактивни ефекти и са изключително отровни.

Мухоморката е двойник на една от най-вкусните гъби, растящи по нашите ширини – гъбата Булка (Amanita caesarea). Повечето инциденти, свързани с мухоморките, идват именно от неопитни гъбари, сбъркали я с ядливия ѝ двойник.

Как изглежда гъбата мухоморка

Мухоморката има яркочервена шапка с бели петна и бели хриле. Може да нарасне до 20 см в диаметър и до 30 см височина и има пикантна миризма.

- Шапка: червена или оранжева, понякога с бели петна, подобни на брадавици;

- Хриле: бели до кремави, разположени под шапката. Плътно опаковани и несвързани със стъблото;

- Пънче: бяло с крехка текстура. В основата има луковична волва (подобна на чаша основа, от която излиза стъблото) с рошави пръстени от люспи около нея и голяма пола;

- Спори: бели и овални.

Къде да растат мухоморките

Mухоморка

Мухоморката расте в гори и поляни, в леки почви, сред бреза, бор или смърч. Това е гъба, която често образува микоризни асоциации с бреза, но също и с други дървета.

Митология и символика

Мухоморката има дълга история на употреба в религиозни церемонии, особено в Азия. В продължение на повече от 4000 години тя е била съставка в свещена и халюциногенна ритуална напитка, наречена „сома“ в Индия и Иран, а сибирските шамани я раздавали като подарък в края на декември. Мухоморката се появява в много приказки и известни книги. Много популярен пример е историята от „Алиса в страната на чудесата, когато на героинята ѝ дават да яде малко мухоморка.

Колко опасна е мухоморката

Мухоморката е мистериозна, очарователна, завладяваща и красива. Заради опасните токсини, съдържащи се в нея, има и зловещи имена като шапка на смъртта, унищожителен ангел и погребална камбана. Смисълът на всички е един – предупреждение да се пазите.

Поглъщането на мухоморка е една от най-честите причини за отравяне с гъби. Обикновено се консумира случайно от деца или целенасочено от хора, търсещи халюциногенно изживяване. Гъбата съдържа мускарин, мусцимол и други токсични алкалоиди и поглъщането ѝ скоро е последвано от гадене, повръщане, диария, прекомерно слюноотделяне, изпотяване, сълзене на очите, забавено и затруднено дишане, разширени зеници, объркване и възбудимост. Болестта обикновено започва в рамките на няколко часа след консумация на гъбите и възстановяването обикновено настъпва в рамките на 12 часа.

Мухоморката е един от няколкото естествени източника на буфотенин – слаб халюциногенен агент и отрова; химикалът се получава по-често от отрова на жаба. В структурно отношение буфотенинът е индолов халюциноген, който е в състояние да блокира действието на серотонина, намиращ се в нормалната мозъчна тъкан. Буфотенинът действа и като мощен констриктор на кръвоносните съдове, причинявайки повишаване на кръвното налягане. В съвременната медицина буфотенинът се използва само експериментално за симулиране на психотични болестни състояния за целите на психиатричното изследване.

Симптоми на отравяне с мухоморка

Зелена мухоморка
Снимка: adege / pixabay.com

Мухоморките са най-известни с непредсказуемостта на ефектите си. В зависимост от местообитанието и погълнатото количество спрямо телесното тегло, ефектите могат да варират от леко гадене и потрепвания до сънливост, ефекти, подобни на холинергична криза (ниско кръвно налягане, изпотяване и слюноотделяне), слухови и зрителни изкривявания, промени в настроението, еуфория, релаксация, атаксия и загуба на равновесие като при тетанус.

В случаи на сериозно отравяне гъбата причинява делириум, донякъде сходен по ефект с антихолинергичното отравяне, характеризиращ се с пристъпи на изразена възбуда с объркване, халюцинации и раздразнителност, последвани от периоди на депресия на централната нервна система. Гърчове и кома също могат да се появят при тежки отравяния. Симптомите обикновено се появяват след около 30 до 90 минути и достигат пик в рамките на три часа, но някои ефекти могат да продължат няколко дни. В повечето случаи възстановяването е пълно в рамките на 12 до 24 часа. Ефектът е силно променлив между индивидите, като подобни дози потенциално причиняват доста различни реакции. Някои хора, страдащи от интоксикация, са проявили главоболие до десет часа след това. Ретроградна амнезия и сънливост могат да възникнат след възстановяване.

Лечение на отравяне с мухоморка

При съмнение за отравяне трябва да се потърси медицинска помощ. Ако интервалът между приема на гъбата и лечението е по-малък от четири часа, се дава активен въглен. Може да се обмисли стомашна промивка, ако пациентът се яви в рамките на един час след поглъщането.

Вижте още колко вида гъби се срещат у нас, научете за колко време порастват гъбите.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest