Advice.bg»Статии»Здраве»Здравни съвети»Какви са страничните ефекти от антидепресантите

Какви са страничните ефекти от антидепресантите

странични ефекти от антидепресантите
Загряващи пластири при болки и травми
Препоръчано за теб:
Загряващи пластири при болки и травми
20.00 лв.

За никой не е тайна, че в днешните времена на напрежение и стрес много хора търсят помощ от специалисти по психично здраве. Понастоящем най-често предписваните антидепресанти са лекарства от групата на селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRIs).

За повечето хора тези лекарства са безопасни и ефективни, но както всяко лекарство, те могат да причинят странични ефекти. Според статистиката около 40% от пациентите, приемащи антидепресанти, изпитват странични ефекти, а в около 25% от случаите те са доста неприятни. Два от най-често срещаните ефекти (сексуална дисфункция и наддаване на тегло) често са причината хората да избягват тези лекарства.

Нека разгледаме най-често срещаните странични ефекти на антидепресантите, за които пациентът трябва да знае:

Соматични симптоми

Когато за първи път се предписват лекарства за лечение на депресия, най-често срещаните физически симптоми са главоболие, гадене, болки в ставите, мускулни болки, обрив и диария. Тези симптоми най-често са леки и временни. Резултатите от клинични проучвания показват, че гаденето и главоболието са най-чести. По правило тези симптоми имат адаптивна природа и изчезват сами, без да се налага спиране на лекарството.

Нарушения на съня

Много хора, на които им се предписват антидепресанти за първи път, съобщават за проблеми със съня: трудно заспиване или плитък сън с чести събуждания. Също така, могат да се наблюдават кошмари и сънливост. Проучванията показват, че около 22% от хората, приемащи антидепресанти, имат проблеми със съня.

Сънливост през деня

нежелани ефекти от антидепресантите

Сънливостта през деня може да бъде резултат от лош сън през нощта или директния седативен ефект на антидепресанта. В случая, когато това е седативен ефект, проблемът може да бъде решен чрез отлагане на приема на лекарството вечер.

Мигрена

Поради факта, че хората, склонни към депресия, също често страдат от мигрена, комбинираните лекарства трябва да се приемат с повишено внимание. Триптаните, използвани за лечение на мигрена, както и антидепресантите, повишават нивата на серотонин в мозъка. Ако тези лекарства се използват заедно, това може да доведе до развитие на серотонинов синдром, който се проявява под формата на главоболие, сърцебиене, горещи вълни. Наложително е да обсъдите с вашия лекар как да избегнете развитието на серотонинов синдром, ако са предписани и двете групи лекарства.

Проблеми с теглото

Увеличаването на теглото е късен страничен ефект на антидепресантите и е една от най-честите причини за отказ или индикация за смяна на лекарството. Умерените физически упражнения (например 30-минутна тренировка през ден) са добра профилактика на този страничен ефект. Вероятността за наддаване на тегло също зависи от предписаното лекарство.

напълняване заради антидепресанти

Склонност към самооубийство

Рискът от самоубийство по време на прием на антидепресанти е широко проучен. В повечето проучвания, в сравнение с плацебо, приемът на антидепресанти удвоява вероятността от суицидни мисли. Общият риск от този страничен ефект при антидепресанти при юноши и възрастни е от 2 до 4 процента. Една от причините за самоубийство, докато се пият антидепресанти, е, че лекарствата повишават активността, давайки енергия за изпълнение на плана за самоубийство.

Сексуална дисфункция

Сексуалната дисфункция е един от най-честите дългосрочни странични ефекти на антидепресантите. Тя включва намалено сексуално желание, забавена еякулация при мъжете и невъзможност за постигане на оргазъм при жените. До 60% от хората, приемащи SSRIs, изпитват една от тези нежелани реакции. И това са страничните ефекти, които пациентите не са склонни да понасят.

Ако имате някакви странични реакции, обсъдете ги с вашия лекар. Обикновено можете да намерите решение за всяка от тях. Не се препоръчва да спрете приема на лекарства самостоятелно.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest