Advice.bg»Статии»Хранене»Здравословно Хранене»Колко вида гъби има в България?

Колко вида гъби има в България?

Колко вида гъби има в България?

Гъбите обикновено се причисляват към растенията заради неподвижния им начин на живот. Всъщност те нямат хлорофил и не може да се нарекат растения. Имат хитин, също като членестоногите, но в никакъв случай не принадлежат на животинския свят.

Става въпрос за особен вид живи организми, които представляват отделно царство - гъби. Освен това са един от най-многобройните организми, а също така и най-непознатите. Едва 10 процента от всички гъби са изследвани.

Предполага се, че в световен мащаб те са около 1, 5 милиона вида. Това ги прави едни от най-многообразните организми, веднага след насекомите. Опознаването и откриването на все нови видове гъби вече дава основание да се смята, че са над 5000 милиона вида.

Колко вида гъби има в България?

Ние сме южна страна и това ни дава предимството да разполагаме с голямо богатство от видове гъби. В България са открити около 4900 вида гъби. Предположенията обаче, че стигат до 20 хиляди вида.

В това число обаче влизат не само ядливите гъби или силно отровните им двойници. Те са само малка част от гъбното царство. Най-много са микроскопичните представители, от които се правят антибиотиците, а и много други ценни лекарства, в това число за рак.

Все пак гъбите, които използваме за храна, представляват най-голям интерес за широката аудитория. Най-известни видове гъби в България са печурката, манатарката, масловката, пачият крак, рижката, брезовката и коралът. Всяка от тях има и свой отровен двойник, което изисква добро познаване и внимателно отношение при събиране.

Масловката е предпочитан вид гъба в България

Печурката е най-използваната гъба в кулинарията. И сред най-популярните видове гъби в България. Трите вида - горската, полската и ливадната печурка са еднакво ценени в кухнята ни.

Масловката не отстъпва по предпочитания заради крехкото бледожълто месо и плодов аромат.

Царицата на всички български гъби обаче е манатарката. У нас се срещат цели 70 вида от тази едра и изключително вкусна гъба. Тя е най-събираната гъба от всички и е посрещната най-добре на международните пазари.

Съществува и отдел в Червената книга за застрашените гъби. Този списък има задача да информира кои видове са застрашени най-вече от изсичане на горите, а не от бране на гъби. У нас са посочени 10 застрашени вида, като най-известна сред тях е гъбата булка.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest