В природата има 5 царства -растения, животни, бактерии, вируси и гъби. Дълго време последните са смятани за растения, но истината е, че от функционална гледна точка те са по-близо до животните. Нямат хлорофил като растенията, но затова пък съдържат хитин като членестоногите. Тази особеност не ги прави и животни, те са напълно отделен организъм.
Гъбите според класификациите са плод, който расте от свое вегетативно тяло, наречено мицел. Целият организъм - мицелът, е сложна система, по-голямата част от която се намира под земята. Тя расте непрекъснато и дава плод в определени периоди, това са познатите ни гъби.
Гъбите растат, абсорбирайки мъртва органична материя като активизират нейния период на разлагане и подпомагат образуването на хумуса, който прави почвата плодородна. Растежът им продължава 14 дни. Този период е достатъчен, за да се получи напълно узрял плод и той да добие необходимия размер и форма. Понякога пълното узряване трае 5-7 дни. Ясно е, че става въпрос за различните видове гъби, на които е нужно различно време. Гъбата манатарка например расте по-бавно от бялата гъба, защото тялото на манатарката е по-плътно и изисква повече време за изграждане на надземното тяло. Още по-бавно растат дървесните гъби.
Другите условия, определящи времето на растеж са развитието на мицела, температурата, количеството мъртви органични вещества и други. Определяща обаче е влажността, след дъжд гъбите растат главоломно и има добре познат израз за този факт.
Колко дълго расте гъбата е другият въпрос около нейното развитие. Тук отговорът също не е еднозначен. Гъбите растат не само на височина, но и на ширина. Пънчето и шапчицата продължават да се развиват в диаметър дори след като растежът на плода спре. Шапчицата расте и след като крачето вече е узряло. Пънчето е това, което свързва шапчицата с мицела, който е източникът на хранителни вещества при гъбата, и тя приема вещества до пълното узряване на шапчицата.
Друга важна информация за темповете на растеж на гъбите е, че той е по-голям през нощта, отколкото през деня. Ориентировъчно всеки събирач на гъби знае, че първите се появяват през април месец, тоест според общия модел гъбите започват да растат още със затоплянето на почвата.
Всъщност през май месец вече може да се намерят някои видове гъби. Най-популярен сезон за събиране на гъби е есента, защото тогава растат най-бързо. От края на август до средата на октомври мицелът расте само за 8 дни.
Ако е дъждовно, времето за растеж е още по-късо. Плодното тяло може да бъде отрязано след 4-5 дни. Зимните гъби отново растат по-бавно. Така че дъждовното време наесен е време за гъби.
Коментари