Advice.bg»Статии»Хранене»Кулинарни техники»Какво представляват стридите и защо да ги ядем

Какво представляват стридите и защо да ги ядем

Какво представляват стридите и защо да ги ядем

За някои хора стридите са просто гурме деликатес, който се консумира при специални случаи. Всъщност стридите са суперхрана, която има дълга история в кулинарните предпочитания на човека и сега е сравнително достъпна храна, която е добре да присъства редовно в менюто.

Какво представлява стридата

Стридата е вид мида, която обитава солени води. Съществуват около 50 вида стриди, а 20 от тях произвеждат перли. Перлените стриди не стават за храна и не представляват интерес за кулинарията.

Кулинарна история на стридите

Преди много години стридите били храна за бедните. Те били улавяни навсякъде по атлантическото крайбрежие, събирали се лесно и стрували евтино.

За превръщането на стридите в деликатес съществуват легенди. Според една от тях френски благородник ги опитал, влюбил се във вкуса им и ги предлагал на гостите си. Така се харесали на отбраната публика.

Според по-прозаично виждане, стридите намалели заради улова и цената им се покачила. Започнали да ги купуват хората с повече възможности и така се превърнали в деликатес.

Ползи от стридите

Стриди

По-късно хората установили, че ползите от тази храна са многобройни. Те са богати на протеини, минерали и витамини. Съдържат големи количества желязо, цинк, магнезий, витамин В12 и омега-3 мастни киселини. Затова са полезни за костите, имунитета, сърдечно-съдовата система и работата на мозъка.

Консумацията на стриди намалява количествата на лошия холестерол в кръвта и подобрява работата на сърцето и кръвоносната система.

Противно на представата, че стридите са тежка и мазна храна, те са нискокалорични и бедни на мазнини. Добри са за кето диета и за диети за намаляване на теглото.

Към ползите може да се добави и славата им на афродизиак, особено в компанията на хубаво бяло вино.

Поднасяне на стриди

Класическият начин за консумиране на стриди е в сурово състояние. Поднасят се с прясно изцеден лимонов сок и малко черен пипер. Не се солят, защото идват от солени води и носят достатъчно сол в себе си. Консумацията на сурови стриди обаче може да става само ако са съвсем пресни. Те се сервират върху лед, за да запазят свежестта си, както и да изглеждат добре на трапезата.

По-често се поднасят сготвени на пара или на грил. Изисква се опит, за да не прегорят и да станат жилави. Може да се добавят в супи, ястия с ориз или в паста.

Вижте още полезните съвети при газове и подут стомах.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest