Мазните, сладки или прекалено солени храни като че ли измамно ни дават енергия. Всъщност, те лесно добавят излишни килограми и в същото време бързо ни лишават от жизненост, тъй като на тялото е нужна доста енергия, за да ги преработи.
Има ли храни, които ни дават истинска и трайна енергия, без да вредят на фигурата ни? Разбира се, балансираното меню ще ви помогне да спестите енергия по всяко време на деня. И за да го създадете, е важно да се научите да избирате здравословни и полезни храни, даващи енергия.
Кафяв ориз
Той е богат на магнезий, който помага на тялото да произвежда енергия, както и протеини и бавни въглехидрати. Този универсален продукт може да бъде чудесна гарнитура за риба, птиче или постно месо, а също така се съчетава добре с пресни или варени зеленчуци. Незаменима съставка за здравословен обяд или вечеря.
Спанак
Този нискокалоричен листен зеленчук е отличен източник на желязо, което участва активно в енергийния метаболизъм на организма. За по-добро усвояване, не забравяйте да поръсите пресен или варен спанак с няколко капки лимонов сок.
Бобови растения
Те щедро снабдяват тялото със здравословни растителни протеини (за което те са особено ценени от вегетарианците) и сложни въглехидрати, които ще поддържат комфортно енергийно ниво през целия ден. Лещата или бобът, комбинирани със свежа салата, са чудесно ястие, дори за месоядните.
Моркови
Подобно на други оранжеви или червени плодове и зеленчуци, морковите са изключително богати на бета-каротин, естествен пигмент, който се превръща във витамин А по време на храносмилането. На свой ред този витамин е мощно оръжие срещу свободните радикали, които ежедневно увреждат клетките в тялото. За да не загубите своята животворна сила, а също и да не загубите важни минерали, които помагат в борбата с умората и стреса, е по-добре да не варите морковите, а да печете, приготвяте на пара или да използвате пресни в салати.
Морска риба
Сьомга, сардини, херинга, скумрия - всички тези видове риби ни доставят незаменими Омега-3 киселини, които се грижат за кръвоносните съдове, подхранват мозъка, подобряват концентрацията и настроението. Протеинът, който се намира в рибата, също се абсорбира отлично, отива в изграждането на мускулите и осигурява усещане за ситост. Не забравяйте да я включите в менюто си 2-3 пъти седмично.
Яйца
Чудесна храна за енергия. Благодарение на уникалната структура на яйчния белтък, човешкото тяло усвоява 97% от него, а съдържащите се в яйцата аминокиселини участват активно във възстановяването и изграждането на нашите мускули. За любителите на спорта истинското яйце наистина не е просто, а златно.
Бадеми
Те са естествен източник на енергия: бадемите са богати на протеини, магнезий, мед и рибофлавин - витамин В2, който участва в много важни процеси в организма. Веществата, съдържащи се в бадемите, също помагат за неутрализиране на токсините и поддържане на умствена бдителност. Подобно е положението и с другите ядки. Добавете няколко ядки към закуската или сложете в чанта, за да вземете със себе си на работа или на път.
Банани
Те съдържат много глюкоза и фруктоза, а имат и фибри, което ви позволява оптимално да използвате енергията на въглехидратите. Ако добавите банан към закуската, ще имате достатъчно енергия и сила до обяд. Това също е чудесна закуска по време на уморителен работен ден.
Пчелен мед
Той е отличен съюзник в борбата срещу умората и стреса - една лъжица ще ви ободри по-добре от цяла кутия енергийна напитка със съмнителен химичен състав. Медът е ценен източник на антиоксиданти (витамини В и С), както и на минерали и микроелементи (магнезий, калий, мед). Добавете го към натурално кисело мляко за закуска или следобедно хапване.
Кисело мляко
Естествено, без захар и всякакви добавки. Неговият протеин е от съществено значение за нашите мускули, докато калцият и магнезият са от съществено значение за оптималното възстановяване след работа или тренировка. Млечните продукти също ни осигуряват витамини В2 и В12, които подпомагат мозъчната дейност. А млечно-киселите бактерии подобряват работата на храносмилателната система.
Ябълки
Спадат към храните, източници на енергия, защото са богати на пектин - разтворими диетични фибри, които помагат на тялото постепенно да абсорбира енергията и да премахне вредните токсини от нея. За да се справите с глада и да се възстановите през деня, вземете със себе си на работа ябълка и парче сирене.
Горски плодове
И това е друг източник на сила. Всички горски плодове са пълни с антиоксиданти, които предпазват клетките на тялото от разрушаване и имат благоприятен ефект върху мозъка. В резултат се чувстваме бодри и весели. За да се възползвате от качествата им, трябва да ядете 200-300 г на ден.
Портокали
Витамин С, калий и фолиева киселина са това, което поддържа имунитета и ни дават тези цитрусови плодове, освен фруктоза и свеж вкус. За да не загубите ценни фибри, по-добре е да не изцеждате портокалов сок, а да ядете целия плод, заедно с тънките прегради на сочните филийки.
Карфиол
Като повишаваща енергията храна карфиолът няма равен. Комбинацията от витамини В1, В2, С, РР, фосфор и желязо помага за преодоляване на умората, раздразнителността и повишава доброто настроение. Пригответе гарнитура от карфиол, супи и салати, за да останете в добро настроение.
Пшенични кълнове
Поникващата пшеница е известен генератор на енергия. Заслугата е на витамините Е и група В, както и на магнезия, калция и желязото. Освен това активните вещества на кълновете стимулират функционирането на мозъка и нервната система. Можете да почувствате този ефект, като добавите шепа покълнали зърна към любимите си салати, зърнени храни или извара.
Черен шоколад
Тъмният шоколад е един от здравословните и енергийни хранителни продукти. Всъщност той е направен от какаови зърна, които могат да ви заредят с енергия за целия ден. Хормонът на щастието ендорфин, който се произвежда активно под неговото действие, също мотивира за трудови подвизи. Не бива обаче да ядете големи количества - ограничете се до 30-40 г на ден.
Вода
Не е храна, но без нея няма как да получите ползите от гореизброените храни. Водата е от съществено значение за нормалното функциониране на всички органи и системи на нашето тяло. Тя помага за пренасянето на полезните хранителни вещества и кислорода до клетките, а липсата на вода до умора и гадене. Дори леката липса на вода в тялото може да забави активността на ензимите, включително тези, отговорни за производството на енергия, което води до чувство на летаргия.