Advice.bg»Статии»Хранене»Здравословно Хранене»Храни при хипотиреоидизъм

Храни при хипотиреоидизъм

Храни при хипотиреоидизъм

Хипотиреоидизмът е заболяване, при което има намаление на производството на хормони на щитовидната жлеза. Има няколко вида: първичен и вторичен, в зависимост от това кой хормон липсва, автоимунен и т.н.

Но всички те влияят негативно на качеството на живот. За да се поддържа необходимото ниво на хормоните на щитовидната жлеза, от лекар ендокринолог се предписват хормонални лекарства по строго проверена схема.

Но диетата при хипотиреоидизъм също играе важна роля. Първо, заболелите се нуждаят от продукти, съдържащи различни микро- и макроелементи, от които организмът изпитва недостиг поради нарушената обмяна на веществата. И второ, това заболяване влияе отрицателно върху телесното тегло, косата и ноктите и нивото на течности в тялото. Тези проблеми могат да бъдат коригирани, като изберете правилното меню.

Основните принципи на храненето при хипотиреоидизъм

Съдържанието на калории в терапевтичната диета трябва да бъде около 2300 kcal. Диетата при хипотиреоидизъм включва намаляване на количеството трудносмилаеми храни и холестерол, както и наситени мазнини.

Дневното менюто трябва да съдържа около 70 г мазнини, а около 20 г от тях - растителни. Въглехидратите трябва да се консумират от 350 до 400 г дневно, докато захарта да представлява максимум 50 г. Протеините за деня трябва да са към 80 г, от които повече от половината трябва да са растителни.

Най-добре е да готвите печени храни или на пара. Използвайте само йодирана сол и използвайте масла и мазнини до минимум. Храната трябва да е топла и да се дъвче добре. Препоръчва се да се яде 5-6 пъти на ден, но порциите да са малки. Храненето трябва да е леко, добре приготвено и разнообразно.

Разрешени храни при хипотиреоидизъм

Риба и морски дарове

Храни при хипотиреоидизъм

Те трябва да бъдат в менюто постоянно и задължително. Салатата от риба и водорасли са основните източници на йод, от които се произвеждат хормоните на щитовидната жлеза. Не се ограничавайте до две рибни ястия на седмица, това е чудесен вариант, но за тези със здрава щитовидна жлеза. И имате нужда от много повече фосфор и йод.

Морски водорасли

Те са основният източник на йод, фосфор, селен и други микроелементи, от които щитовидната жлеза се нуждае толкова много. Можете да се ограничите до обичайната салата от водорасли, но ако цените японската кухня, в нея ще намерите много ястия с този продукт.

Плодове

Без пресни плодове няма да има нормален метаболизъм. Всеки плод е подходящ, но обърнете внимание на киви, райска ябълка, касис, цариградско грозде, тиква, в които има много йод. Ако си правите разтоварващи дни на плодове, най-добре изберете обичайните ябълки. Между другото, те също съдържат достатъчно йод, за да покрие дневната норма. Полезни са също сини сливи, малини, череши и боровинки.

Зеленчуци и кореноплодни

Храни при хипотиреоидизъм
Снимка: Теодора Мещерова

В менюто ви при хипотиреоидизъм трябва да има много от тях. Най-добре се консумират като салати или сурови. Забранени са само тези, принадлежащи към семейство кръстоцветни (това не е само зеле, но и карфол, броколи, репички, ряпа). Доматите и цвеклото са рекордьорите по количеството йод. Щитовидната жлеза също се нуждае от витамин А, така че изберете оранжеви и червени зеленчуци. Също така се нуждаете от моркови, краставици, спанак и всякакви зеленолистни. Печени картофи са допустими в малки количества. Възможно е и е необходимо да комбинирате месо със зеленчуци, защото витамините от група В стимулират мисловните процеси, които могат да бъдат засегнати при заболявания на щитовидната жлеза.

Зърнени храни и тестени изделия

Тестените изделия не са препоръчителни за хора с проблеми с щитовидната жлеза, особено тези с високо съдържание на глутен. Допуска се по малко хляб, за предпочитане приготвен с квас и/или пълнозърнест. За продуктивна работа на щитовидната жлеза яжте ечемик, елда и просо, например под формата на каша. Те са богати на витамини и минерали. Нахутът се препоръчва заради високото съдържание на цинк и фибри. Оризът може да се консумира в умерени количества. Допуска се също употребата на покълнали зърнени храни.

Млечни продукти и яйца

Млечните продукти се препоръчват да се ограничат, особено преработените. Може да консумирате ферментирали такива (като кисело мляко), също и извара. Сиренето също съдържа много йод, но се нуждаете от несолено. Яйцата са много полезни поради съдържанието си на различни елементи, трябва да са под формата на омлети на пара или меко сварени.

Ядки и сушени плодове

Храни при хипотиреоидизъм

Орехите са не по-малко богати на йод от някои видове риби. Бразилските орехи съдържат много селен, който също е нужен при хипотиреоидизъм (не повече от 3-4 ореха на ден). Тиквените семки съдържат големи количества цинк и също са задължителни за менюто ви. Може да консумирате орехи, лешници, бадеми, кашу, сусам (може и тахан), лен, слънчогледови семки, мак. Що се отнася до сушените плодове, най-подходящи са сушените кайсии.

Вода и напитки

Сред напитките е по-добре да се даде предпочитание на сокове (колкото по-естествени, толкова по-добре), слаб чай, чай от билки (без маточин). Трябва да има вода, но за да не се провокира оток, намалете количеството ѝ до един и половина литра. Водата трябва да се филтрира, тъй като хлорът, от който има много вода от чешмата, пречи на нормалното усвояване на йода.

Масла и мазнини

По-добре е да не злоупотребявате с тях. Имате нужда от малко масло (20 г ГХИ), всякакви растителни масла също. По-добре обърнете внимание на кокосовото масло и лененото олио.

Месо

Месото е богато на белтъчини, необходими за синтезиране на щитовидните хормони. То е богато на витамин В12, селен, цинк и йод, които също са нужни при това заболяване. Препоръчва се да се консумират не тлъсти меса, печени или варени. Като най-добър избор се счита говеждото месо.

Забранени храни при хипотиреоидизъм

Храни при хипотиреоидизъм

- алкохол (имате нужда от много хормони Т3 и Т4, за да смилате алкохола);

- кафе и черен чай – ограничете приема до минимум;

- преработени висококалорични храни;

- соя и продукти със съдържание на соя, царевица, фъстъци, кедрови ядки, просо;

- горчица, кока-кола, черен пипер, какао, шоколад;

- кръстоцветни зеленчуци (зеле, броколи, карфиол, ряпа, репички, алабаш);

- праскови, ягоди, круши

- мазни колбаси и месни деликатеси, пушено и осолено месо, месни консерви (включително риба), мазни и пържени меса;

- пържени храни, вкл. зеленчуци;

- маргарин;

- тестени изделия с бяло брашно и захар, бонбони и сладкиши (други бързи въглехидрати са разрешени в ограничени количества).

Можете да консумирате тези храни, но в малки количества и по-скоро като изключение. Препоръчва се да ги изключите от постоянното си меню.

Ако се опитате да използвате храни от списъка при хипотиреоидизъм за ежедневната си диета, вероятността от прогресия на хипотиреоидизма намалява. А с по-продължителен хранителен режим можете да почувствате значителни подобрения.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest