Advice.bg»Статии»Хранене»Готвене»Какво представлява чайот?

Какво представлява чайот?

Чайот
Комплект за готвене от 9 части
Качество без компромис:
Комплект за готвене от 9 части
193.84 лв.
Виж ››

Обичате нежната мекота на тиквичките? А какво ще кажете за хрупкавата краставичка? Тогава е време да започнете да готвите с чайот – техен братовчед с крушовидна форма, който има вкус и на двете. Ето преглед на всички начини за готвене с чайот, плюс съвети за подготовка, пазаруване и съхранение на ултра-универсалния зеленчук.

Чайот е вид зеленчук с вкус и текстура на лятна тиква, сезон на прибиране на реколтата късно лято до ранна есен и продължително съхранение на зимна тиква. Произлизащ от Централна Америка, чайотът е бил основна храна за ацтеките, когато европейските изследователи го срещат. Култивирането му се разпространя в Карибите и в американския юг, след това в Индия и Азия и вече е навсякъде по света.

Докато чайотът си проправя път по света, той приема много различни имена. Френскоговорящите го наричат ​​„кристофин“ на името на Христофор Колумб, един от изследователите, който го е върнал в Европа. Каджунските готвачи го наричат мирлитон, а в дълбокия юг често се нарича зеленчукова круша или алигаторова круша. В Карибите чайотът е известен като чочо. В Индия се нарича чау-чау, а един китайски термин за чайот е „тиквата с ръка на Буда“, заради начина, по който набраздените страни го правят да изглежда като две ръце в молитва.

Овалният зеленчук има набраздена, яркозелена обелка и едно семе в центъра, което е годно за консумация, но обикновено се отстранява. Чайотите се отглеждат и заради ядливите им корени, които могат да се приготвят като картофи, както и заради нежните издънки, които са деликатес в азиатската кухня.

Какъв е вкусът на чайота?

Суровият чайот е хрупкав и леко сладък, като краставица или хикама. Когато се сготви, чайотът придобива текстура и нежност, подобна на тиквичката, а месото му с мек вкус поглъща и подчертава всички вкусове на другите съставки в рецептата.

Съвети за избор, съхранение и подготовка на чайот

Изберете чайот, който се усеща тежък и плътен, твърд е и с яркозелена кора, която няма петна или признаци на повяхване. Големите чайоти и тези с набръчкана кора могат да бъдат жилави и сухи. Чайотите ще се съхранят две седмици при стайна температура и до два месеца в чекмеджето на хладилника.

Кората на чайота е годна за консумация, но повечето готвачи предпочитат да я отстраняват с белачка. Изплакнете обелените чайоти под студена течаща вода, за да отстраните лепкавия сок, който е точно под кората, преди да ги използвате. Разполовете чайота по дължина и извадете семето.

Как да готвим с чайот

Какво представлява чайот?

Чайотът може да се яде суров, но едно от най-големите предимства на този зеленчук е плътната му пулпа, която запазва формата си, когато се готви. Тази твърда текстура означава, че чайотът може да се готви по какъвто начин се сетите и може да замени почти всеки зеленчук. Ето няколко начина да го използвате.

Начини за използване:

- Соте или пържени: Пригответе чайотите по начина, по който бихте направили тиквички или лятна тиква. Може да ги приготвите, както правите пържени картофи или сотета, като например соте от тиквички и нахут в италиански стил;

- В супи и яхнии: Използвайте нарязан на кубчета чайот вместо (или в допълнение към) картофи в супи и яхнии, като зеленчукова супа с леща. Можете също да добавите чайот в картофена супа;

- Пълнени: Сварете цял чайот, докато омекне, след това го разполовете и го напълнете по начина, по който бихте напълнили чушки, тиквички или патладжани;

- В салати, гарнитури или гювечи: Сварете на пара или сварете обеления и нарязан на кубчета или филии чайот. Добавете парчетата към салати, гарнитури, гратени и гювечи по същия начин, както бихте направили с картофите;

- Печен или на скара: Нарежете обеления и почистен от семена чайот на дебели филийки или парчета; след това печете във фурната при 200˚С за 20 минути или докато покафенеят и станат хрупкави. Можете също така да печете на грил резени чайот, както бихте направили с тиквички или жълта тиква. Печенето и гриловането придават на чайота опушен вкус и свеж външен вид.

- В сладкиши: Настържете суров обелен чайот и го добавете към сладкиши.

Вижте също кои са качествените плодове и зеленчуци на пазара и научете как се мие зарзаватът, за да ни носи ползи, а не вредни вещества.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest