Advice.bg»Статии»Работа»Бизнес съвети»Какво представлява вертикалната планировка?

Какво представлява вертикалната планировка?

Какво представлява вертикалната планировка?

В динамичния пейзаж на съвременния бизнес значението на стратегическото предвиждане и организация е от съществено. Добрата организация води до постигане целите, способност да се отговори на пазарните промени и насърчава култура на сътрудничество и иновации.

Една от най-важните концепции в стратегическото подреждане и организация на бизнеса е вертикалната планировка. Тя се ползва все по-често в големи и малки организации, а осъзнаването на концепцията ѝ може да се приложи и на индивидуална основа, като по този начин съществено подобри живота ни.

Вертикалната планировка е свързана с гарантиране, че всеки в организацията работи за постигане на едни и същи всеобхватни цели. Вертикалното стратегическо изравняване е свързано с каскадно спускане на целите, така че всички те да се издигат до един и същ набор от по-широки стратегически цели, определени от организацията.

Подравняването от цел към цел е мощен механизъм за постигане на вертикално стратегическо планиране. Това включва свързване на индивидуалните или екипните цели директно със стратегическите цели на нивото над тях в организацията. Това гарантира, че всяка задача, проект или цел на индивидуално ниво допринася пряко за постигането на по-широки организационни цели.

Планирането от цел към цел често следва каскаден ефект, започвайки от най-високите нива на лидерство и продължавайки надолу през организацията. Лидерите поставят стратегически цели и тези цели се превръщат в конкретни за всеки отдел или екип. В резултат на това целите на всеки служител в крайна сметка са съобразени със стратегическата насока на организацията.

Малко по-различно възприемане на този подход е да се позволи на отделните бизнес единици да определят своите цели, без директно да ги подравняват към слоя над тях. След това има процес на подравняване, който свързва нещата заедно, премахва дублирането, попълва пропуските и дори повтаря организационния стратегически цели, за да се съобразят с някои от страхотните идеи, които идват от това, че на бизнес единиците е позволено да правят планиране в по-свободна форма.

Ползите от вертикалното стратегическо изравняване

Вертикалното стратегическо планиране предлага няколко предимства за организациите. Първо, осигурява яснота и усещане за цел за служителите на всички нива. Когато хората разбират как работата им допринася за по-големите организационни цели, това насърчава чувството за смисъл и мотивация. Второ, подобрява организационната гъвкавост, като гарантира, че всяко решение и действие е в съответствие със стратегическата посока.

Предизвикателства с вертикалното планиране

Вертикално стратегическо планиране

Вертикалното стратегическо планиране с приравняване е по-често срещаната форма. Работи много добре на теория, но има някои недостатъци.

Първият е, че всъщност може да остави много място за тълкуване, което може да не е напълно желателно в зависимост от бизнес контекста в момента. Например, организационна стратегическа цел може да бъде зададена като „Увеличаване на печалбите с 20%“. При модел на чисто вертикално подравняване всяка бизнес единица ще може да си представи как ще направи това. Маркетинговият екип може да избере да направи това, като се опита да увеличи обема на продажбите много агресивно, като по този начин намали разходите за единица продукция. Докато производственият екип може да се опита да направи това чрез намаляване на работните часове на фабриките, за да намали разходите по съвсем различен начин. И двете цели поотделно ще намалят разходите, но в същото време те всъщност са в конфликт една с друга (едната се опитва да увеличи продажбите, докато другата се опитва да намали капацитета).

Свързано предизвикателство с вертикалното планиране (поне когато се използва изолирано) е, че то всъщност не предоставя много насоки за това къде трябва да се фокусират целите на една бизнес единица. Това позволява вероятно по-голяма степен на овластяване, отколкото използването на споделени фокусни зони при модел на хоризонтално подравняване. Но отрицателното от това е, че ресурсите могат да бъдат разпределени твърде слабо в една вече разтегната организация. Тук въвеждането на модел на хоризонтално планиране може да бъде изключително полезно.

Вижте още как се прави бизнес план. Изключително важно е и да знаете как да популяризирате бизнеса си?

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest