Какво представлява туршията и какви са нейните полезни свойства
Туршиите са категория консервирани храни, разнообразни и ароматни, с пикантна и кисела нотка за успешно допълване на широк спектър от ястия.
Туршиите са резултат от процеси на ферментация, а ползите от ферментиралите зеленчуци са известни не само на диетолозите. Във ферментиралите храни се среща невероятното съчетание от витамини и пробиотици, включват най-важните микроелементи, които прогонват патогенните микроорганизми.
Пробиотиците поддържат стомашно-чревния баланс, а това засилва присъствието на полезните бактерии. Добрата чревна среда по естествен начин се пази от болестотворни бактерии и вируси.
Тези качества на туршиите ги правят традиционна храна у нас и приготвянето на запаси от туршии за зимата е традиция в българските домакинства. Някои от тези консервирани храни заемат челно място в предпочитанията на българина.
Любими туршии на българина
Кисели краставички
Това е емблематична консервирана храна, любима на малки и големи. Дължи своята популярност на балансирания си вкусов профил. Представляват накиснати в саламура от вода, оцет, сол и копър малки краставички. Те добиват хрупкава текстура и имат освежаващ вкус.
Приложението им е невероятно широко - от сандвичи до смесени блюда, където са пикантен контрапункт на месата и сирената.
Съществува и сладък вариант на тази туршия, който не е толкова популярен, но пък сиропираната смес от захар и оцет придава деликатен баланс между сладост и острота на вкуса.
Царска туршия
Най-голям съперник в първенството на киселите краставички е царската туршия. В нейния състав влизат червени камби, карфиол и моркови, а техния аромат се допълва от целина, девесил, черен пипер, бахар и дафинов лист.
За добрата царска туршия от голямо значение е втасването, а то става с премерени количества олио, сол, оцет и захар. Съществуват различни варианти на тази знаменита пикантна салата в различните региони на страната.
Ловджийска туршия
Ловджийската туршия наподобява царската, защото в нейния състав влизат същите зеленчуци, но се добавя и крехко зеле, нарязано на тънко и се добавя към останалите зеленчуци, също наситнени. Саламурата се прави от вода и морска сол, но не присъства мазнина. Тя се добавя при сервирането, а туршията може да се поръси с червен пипер за аромат.
Ферментиралите зеленчуци увеличават витамините в съдържанието си според проучванията. Бурканите ферментират на хладно, но не и на отрицателни температури.
Туршия от чорбаджийски чушки
Пикантно допълнение на зимната храна са консервираните чорбаджийски чушки. Те се нарязват на едро и се заливат с марината като за другите туршии. Може да се добавят зелени домати, чесън и копър. В студените зимни дни тази туршия загрява тялото и придава леко кисел и пикантен вкус на храната, с която се консумират.
Вижте още кои са подходящите мезета за ракия, а за всеки случай се запознайте и как да свалите излишните килца от зимното похапване.