Advice.bg»Статии»Здраве»Здравни съвети»Какво е електролитен дисбаланс?

Какво е електролитен дисбаланс?

Какво е електролитен дисбаланс?

Изненадващо е, че мнозина не са чували термина електролитен дисбаланс. Това патологично състояние е изключително често срещано и може да е причина за най-разнообразни симптоми и състояния, нарушаващи качеството ни на живот и водещо до влошено здраве.

Какво представлява електролитният дисбаланс?

Електролитният дисбаланс представлява нарушение в количеството на електролитите в човешкия организъм, което е съпроводено с редица симптоми. Нивото на електролитите при дисбаланс може да бъде или прекалено ниско, или прекалено високо. И в двата случая се приема за патология и има неблагоприятни последици за организма.

Електролитите се съдържат в кръвта, урината и другите телесни течности в тялото. Най-важните елекролити в човешкия организъм са натрият, калцият, магнезият, фосфорът и калият. Те са отговорни за това тялото ни да функционира нормално, тъй като регулират редица процеси, включително протичането на нервните импулси, нормалното функциониране на мускулите, органите и системите, балансът на течности, метаболизма и т.н

Например – недостигът на магнезий може да предизвика изтръпвания и мускулни потрепвания; повишеното ниво на натрий може да доведе до сърдечносъдови проблеми и до повишено кръвно налягане; липсата на калий може да наруши работата на сърцето и т.н.

Защо се случва?

Причините за появата на електролитен дисбаланс са многобройни и разнообразни. Най-честите обаче са свързани с грешки в режима на хранене – приемане на твърде малко продукти, съдържащи определени електролити, или напротив – прием на прекалено много (например повишената консумация на готварска сол води до повишаване на натрия в кръвта).

Едновременно с това до дисбаланс може да се стигне след продължителна диария, боледуване, съпроводено с гадене и повръщане, обезводняване на организма по една или друга причина. Също и при заболявания на храносмилателната система, свързани с усвояването на веществата и метаболизма.

Такива са захарният диабет, цьолиакия, цироза, синдром на раздразненото черво, болест на Крон и др. Тъй като нивото на електролитите е свързано още с нормалната работа на бъбреците и стабилните нива на хормоните в организма, при заболяване, свързано с техни нарушения или при прием на определени лекарства, също може да се получи електролитен дисбаланс.

Симптоми на електролитен дисбалнас

Електролитен дисбаланс

Електролитният дисбаланс има редица симптоми – в зависимост от това нивата на кой точно електролит са извън норма. Все пак може да се твърди, че най-честите сигнали за електролитен дисбаланс са:

- мускулните потрепвания;

- крампи;

- спазми;

- усещания като изтръпване и мравучкане;

- повишена или понижена чувствителност по отношение на дразнене и болка;

- повишено кръвно налягане;

- сърцебиене или прескачане на сърцето;

- нервност;

- раздразнителност;

- отпадналост;

- умора;

- гадене;

- повръщане и др.

Интересно е, че понякога симптомите може да са драстични на пръв поглед, но лесно да бъдат излекувани чрез набавяне на липсващия в тялото електролит. Необходимо е обаче да бъдат назначени кръвни изследвания за уточняване на това кое точно вещество и с колко е извън норма.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest