Advice.bg»Статии»Електро»Други електроуреди»Какво е озонатор и за какво се използва?

Какво е озонатор и за какво се използва?

Пречистена с озонатор вода

Озонаторът е устройство или машина, която използва озон (O3) за пречистване на вода. Озонаторите се прилагат отделно или със системи за пречистване на вода като обратна осмоза или UV пречистватели за процес на пречистване на вода. Озонът може да реагира с почти всички елементи. Хората все още не разполагат с по-мощен окислител от озона.

Използване на озон във водата

Озонът се използва в процеса на пречистване на водата за филтриране на нежелателните елементи. Някои от важните функции на озона са:

1. Унищожава биоорганичните вещества: Озонът унищожава напълно биоматериалите във водата като гъбички, като разрушава техните клетки;

2. Променя вкуса на водата: Излишните йони във водата като натрий и калий влошават вкуса ѝ. Тези йони трябва да бъдат отстранени, за да има добър вкус на водата. Озонът ги премахва много лесно;

3. Неутрализира торове: Торовете се използват в земеделието и в промишлеността. Тези торове, когато се смесят с вода, я правят отровна. Озонът е много ефективен неутрализатор на тора. Озонът разгражда торовете и ги прави безвредни. Ето защо толкова често виждаме, че промишлеността използва озонатори заедно с омекотители за вода.

Как работи озонаторът

Озонаторът е устройство, което се използва в процеса на пречистване на водата. Той премахва тежките химикали, които се смесват във водата, и я прави кристално чиста. Той произвежда газ озон, който убива бактерии, гъбички, протозои и т.н. 50 пъти по-бързо от всеки друг процес на пречистване на водата. Той също така унищожава биоматериали като гъбички.

В озонатора има силно електрическо поле. Всеки път когато кислород или сух въздух преминава през това силно електрическо поле, кислородните молекули (O2) се разпадат на две единични кислородни молекули (O) и веднага се превръщат в озон (O3) чрез сблъсък с други кислородни молекули (O2). Когато така полученият озон се смеси с нечиста вода, той разгражда тежки химикали, торове, биоматериали, бактерии, вируси.

Използване на озонатор

Озонаторът се използва най-вече преди филтриране на водата. Озонът прави физическите и химическите примеси безвредни, като се свързва с тях, но страничните продукти от тези безвредни примеси остават във водата. Тези странични продукти се премахват чрез системи за филтриране на вода като въглеродна филтрация и обратна осмоза. Затова озонаторът се монтира предимно преди системата за филтриране на вода.

Странични ефекти

Озонаторът има много предимства, но и някои странични ефекти.

1. Бромид + Озон = Рак: Бромидът е отрицателно заредена йонна форма (Br− ) на елемента бром. Ако има бромид в доставяната вода, тогава бромидът и озонът заедно имат много висок риск от причиняване на рак. Ето защо е много важно да се провери дали има бромид във водата, преди да се инсталира озонатор;

2. Висока консумация на енергия: Озонът се приготвя на място и не може да се съхранява. Следователно озонаторът консумира много електроенергия;

Вода

3. Странични продукти: Въпреки че озонаторът или озонът прави физическите, химичните и биологичните примеси безвредни, той произвежда и странични продукти. Тези странични продукти се отстраняват чрез процес на филтриране на водата;

4. Повторна инфекция: Това е основният страничен ефект на озонатора. Винаги съществува риск от повторна инфекция при третирана с озонатор вода. Добре е, ако консумирате обработена с озонатор вода веднага или я затворите в бутилка.

Сега озонаторите са много търсени поради по-голямата индустриализация. Правителствата на много страни са създали някои правила, за да не можете да източвате директно химически смесена вода. Поради това за промишлеността е задължително да има озонатори. Третираната с озон вода е абсолютно безопасна за оттичане. Обработената с озон вода също е безопасна за пиене, тъй като озонаторът не използва никакви химикали или прах за обработка на водата. По-голямата част от бутилираната вода, предлагана на пазара, е обработена с обратна осмоза и озонатор.

Вижте още как да пречистим водата вкъщи и сред природата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest