Advice.bg»Статии»Електро»Други електроуреди»Кана за пречистване на вода - какво трябва да знаем?

Кана за пречистване на вода - какво трябва да знаем?

Г. ВълчеваГ. Вълчева
Новак
138
Кана за пречистване на вода - какво трябва да знаем?

Пречистването на водата е процес на мултифилтриране, при който вредните утайки преминават през няколко мембрани, за да получите чиста вода. Има няколко вида пречистватели на вода с различно предназначение.

Пречиствателите с RO и UV системи изискват електричество и са в състояние да елиминират неорганичните съединения и миризмата на замърсената вода. Филтрите с активен въглен също ще ви отърват от неприятната миризма и пясъка, при това, без да изискват електричество. За сметка на това те са неефективни при отстраняването на неорганични соли. В тази статия споделяме с вас 4 важни фактора, които трябва да имате предвид, преди да закупите пречиствател за вода.

1. Качество на водата

В повечето случаи водата, която стига до нашия дом, е твърда, тоест съдържа в себе си голямо количество от така наречените общо разтворени твърди вещества. Тези вещества съдържат неорганични соли като калций, магнезий, калий, натрий, бикарбонати, хлориди и сулфати. Най-добрият пречиствател на неорганични съединения работи с RO (обратна осмоза) система. Размерът на порите на RO мембраната е 0.0005 микрона, което прави невъзможно преминаването на разтворените твърди вещества.

2. Замърсяване

Замърсената вода съдържа тежки метали като олово, арсен, магнезий, мед и желязо, те могат да бъдат токсични, ако се приемат в големи количества. Поради нарастването на градската инфраструктура, тези метали се намират в по-голямо количество във водата. Замърсяването с нитрати също е причина за безпокойство. В този случаи филтрите, които работят на принципа на обратна осмоза отново могат да ви свършат работа. Друг вид филтър, който да имате предвид, е ултравиолетовият (UV) филтър, при който водата се дезинфекцира. Друг метод за пречистване е комбинацията от RO и UV филтър с ултрафилтър (UF), който помага за премахване на бактерии. Съществуват и RO системи с минерални патрони, подходящи за зони с високо съдържание на общо разтворени твърди вещества.

3. Налягане на водата

Кана за пречистване на вода

Налягането на водата е нещо, което бихте могли да вземете предвид при избора на филтър. Системата за обратна осмоза би работила правилно при високо водно налягане. Налягането на водата зависи от височината на сградата и други фактори като запушени тръби и филтри. Допълнителна помпа може също да бъде прикрепена с RO система, ако водоснабдяването във вашия дом е с по-малко налягане. В противен случай можете да изберете пречиствател на вода с активен въглен.

4. Електричество

Някои от филтрите не работят без електричество, такъв е например ултравиолетовият (UV) филтър. Това е така, защото е необходимо електричество за производство на ултравиолетово лъчение, което да елиминира бактериите. RO пречиствателите също не биха работили без електроенергия, тъй като е нужна, за да осигури достатъчно водно налягане за RO мембраната. Пречиствателите с активен въглен не изискват електричество, точно както филтрите за утайки и ултрафилтрите (UF). Припомняме ви обаче, че RO и UV системите премахват общо разтворени твърди вещества и бактерии, причиняващи заболявания, пренасяни от водата. Докато пречиствателите, които работят без електричество, могат да филтрират само някои от химикалите, разтворени във вода, заедно с микробите и пясъка.

Вече разполагате с основната информация за условията на ползване и разликите между електрически и неелектрически пречистватели на вода. Остава ви да изберете перфектния за вас пречиствател, съобразно вашите индивидуални нужди.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest