Поставянето на подови настилки е сложен и отнемащ време процес, който изисква значителни усилия. Преди да поставите ламината на пода, трябва да научите за всички нюанси на предстоящата работа.
Когато полагате ламинирания паркет, първо трябва да се погрижите за закупуването на подложка. Тя има следните цели:
- предпазване от амортизация;
- създаване на пароизолация;
- поглъщане на шум и звуци.
Има различни начини за полагане на ламиниран паркет, като например върху бетон или дървен под. Когато монтирате ламината върху бетонна основа, е необходимо да изберете подложка, чиято дебелина трябва да бъде най-малко 3 мм. Когато се монтира на дървен под, ще са достатъчни 2 мм.
Процедурите трябва да се извършват на закрито при температура около 20 градуса и влажност 50-70%. Съдържанието на остатъчна влага в основата не трябва да надвишава следните стойности:
- 1.8% с подово отопление и 2% без, ако е направена циментова замазка;
- 0.3% с подово отопление, 0.5% без, ако има анхидритна замазка.
Полагането на ламината на пода започва, когато закупената настилка е стояла в стаята, където ще бъде монтирана за 24-48 часа. Това е необходимо, за да се аклиматизира. Не забравяйте след отваряне на опаковката да проверите всяка ламела за дефекти.
Стъпки за монтаж на ламинат
Преди да започнете да полагате ламината, трябва внимателно да подготвите основата - тя трябва да бъде чиста и суха. Основата се почиства от отломки, прах и всякакви други замърсители. Ако е възможно да използвате строителна прахосмукачка, направете го.
След почистване върху повърхността се нанася слой грунд (независимо дали е бетон или дърво). Дървените подове трябва да бъдат допълнително обработени с антисептик преди правилното полагане на покритието. Върху бетонния под, предварително почистен, преди ламината се полага хидроизолационен филм, като по този начин се създава пароизолация.
Поставете фолиото по такъв начин, че краищата на подложката да преминат през ръбовете на подовото покритие нагоре. Това е необходимо, за да се предпази ламинатът от влага. След това се монтира полиетиленова пяна.
След тези работи пристъпваме към полагане на основата за ламинат. Разстиламе подложката по цялата повърхност. Съседните ленти се фиксират от край до край с помощта на лепяща лента. Трябва да се помни, че основата се полага в същата посока като ламината - от прозореца към вратата, тоест се монтира в посока от източника на светлина на стаята.
Технологии за полагане на ламинат
- без използване на лепило;
- монтаж с Clickguard или с подобен уплътнител (тази опция за полагане на ламината ви позволява да разглобявате пода и да го сглобявате в бъдеще);
- адхезивен метод за полагане на ламинат (този метод е не по-малко надежден по отношение на защитата от влага в сравнение с други методи, но по-трудоемък и сложен).
Инструкции стъпка по стъпка за полагане на ламиниран паркет
Започваме да полагаме първия ред ламинатни ламели от прозореца и левия ъгъл с перото към стената. След като е поставен първия панел, между него и стената се вкарват клинове - те са необходими, за да се осигури празнина от 15 мм. Ако не го направите тогава, когато температурата падне, подовото покритие се деформира.
Втората ламела се вкарва в страничния улей на първата. Клинове също се вкарват между нея и стената. Когато инсталирате последната плоча от първия ред, тя ще трябва да бъде изрязана по размер. Следващият ред започва с останалата част от последната ламела от 1-ви ред, но само ако тя не е по-къса от 30 см. Разстоянието на напречните фуги на два съседни реда панели е добре да е най-малко 40 см.
Ламелите от втория ред съединете с ламелите от първия, като поставите перото на ламела напречно под ъгъл от 30 градуса в улея на тази от първия ред и завъртите надолу чрез лек натиск. Може да затворите напречните фуги между ламелите от втория ред с чук или някакво трупче - така се щракват по-лесно една в друга. Този метод на самостоятелно полагане на ламиниран паркет ще осигури надеждно сцепление на редовете ламели.
При залепване на ламелите с лепило, нанесете достатъчно специално за целта лепило на горната част на перото. Десет минути след залепяне, почистете излязлото изсъхнало вече лепило с пластмасова шпатула и отстранете остатъците с препарат за отстраняване на лепило или чиста топла вода.
Останалите редове се полагат по същия начин като първите два реда. Не забравяйте да поставите клиновете до стените. На места може да се наложи изрязване на кръгови отвори за тръбите на отоплението. Ако тръбите не са плътно до стената, ще се наложи да срежете ламелата на мястото, където са кръговите отвори, за да може да се обиколят тръбите.
След поставяне на основното парче от ламела около тръбите, малкото трябва да се залепи към него с лепило. Препоръчва се диаметърът на отворите да е с 3 см по-голям от диаметъра на тръбите, а закриването на отворите се прави със специални декоративни елементи.
При полагане на ламинат до врата е добре да изрежете касата на врата, така че да може ламината да влезе под нея. Ако се налага, може да изрежете и самото крило на вратата.
Ламелите от последния ред трябва да бъдат изрязани според оставащата ширина до стената. За да измерите точно, поставете ламел, опрян в стената, като е завъртян на 180 градуса. Предвидете и разстояние за клинове. Отбележете там, където се свързва с ламела от последния поставен ред и изрежете. Изпробвайте с полагане на първия отрязан ламел преди да продължите с останалите. Обикновено за полагане на последните ламели се използва скоба, която ги захваща откъм стената и с помощта на натиск върху нея с чук се извършва съединяването предния ред.
След полагането на последния ред махнете клиновете. За да завършите полагането на ламината, остава да поставите лайсните (или още первази) до стените. Първо, закрепете кламери за цокълни лайсни на около 40-50 см до стената и след това поставете предварително изрязаните лайсни. Ако е нужно, изберете лайсни с възможност за минаване на кабели през тях. Съединете ги със специалните капачки за краища и ъгли.