Advice.bg»Статии»Хранене»Здравословно Хранене»Неподозирани ползи от консумацията на пъпеш

Неподозирани ползи от консумацията на пъпеш

Неподозирани ползи от консумацията на пъпеш

Пъпешът се отглежда повече от хиляда години, като има сладък вкус и притежава голямо количество полезни хранителни вещества в състава си. Според изследванията той има благоприятен ефект върху здравето на сърдечно-съдовата, мускулно-скелетната, храносмилателната, централната нервна и ендокринната системи.

При редовно ядене на пъпеш също така се подобрява състоянието на кожата и се увеличава устойчивостта на организма към външните инфекциозни агенти.

Неподозирани ползи от консумацията на пъпеш

1. Богат състав

Пъпешът има доста ниско съдържание на калории (около 36 калории на 100 грама). Също така, според учените, той съдържа много съединения с антиоксидантна активност, включително бета-каротин (преобразуван във витамин А в организма), кверцетин и кофеинова киселина. Тя можете да си набавите чрез плодова салата с пъпеш например или други плодови десерти.

2. Понижаване на кръвното налягане

Всяка диета с плодове и зеленчуци намалява риска от развитието на сърдечно-съдови заболявания. Според американски проучвания пъпешът е богат на калий, което води до отпускане на гладката мускулатура и помага за намаляването на кръвното налягане.

Заедно с това пъпешът практически не съдържа натрий, а именно това е микроелементът, който причинява повишаване на налягането. Поради това този плод се препоръчва за хората, при които е увеличен шанса от развитието на хипертония (с обременена фамилна анамнеза или наличие на метаболитен синдром), както и при лечението на тази патология (заедно с медикаментозната терапия).

3. Помага за поддържане на здравето на костите

Пъпешът е богат на магнезий, витамин К и фолиева киселина, а това са все много важни компоненти, които са необходими за поддържането на здравината на костите. Според ирански проучвания витамин К играе ключова роля за поддържането на костния метаболизъм.

От друга страна, магнезият е необходим за регулирането на процесите на изграждане и разрушаване на определени участъци от костната тъкан. При дефицит на този микроелемент резорбцията намалява, което води съответно до развитието на остеопороза. Пъпешът съдържа също така малко количества калций, фосфор и цинк, които също са важни за поддържането на здравите кости.

Пъпеши

4. Профилактика на захарния диабета

Проучванията на учените доказват, че редовната консумация на какъвто и да е плод води до намаляването на риска от развитието на диабет тип II с цели 12%. Консумацията на пъпеш (поне 3 пъти седмично) намалява вероятността от развитие на усложнения, които са свързани с диабет. Затова приготвяйте повече рецепти с пъпеш.

5. Подобряване на физическата работоспособност

Според Американската диетична асоциация пъпешът съдържа в състава си ключови електролити (калий, калций, магнезий, натрий), както и значително количество вода, които са необходими на всеки организъм. Така този плод идеално утолява жаждата, повишава умственото и физическото здраве (в процеса на интензивните тренировки), улеснява понасянето на високите температури на околната среда.

6. Прави кожата гладка и мека

Пъпешът е богат източник на витамин С, който регулира синтеза на колаген, а именно той е основният структурен протеин, отговорен за еластичността на кожата.

Според американските учени именно достатъчното ниво на витамин С в организма не само подобрява външния вид на кожата (предотвратява появата на бръчки, повишава еластичността, прави я мека и гладка), но също така намалява риска от развитието на инфекциозни и възпалителни заболявания чрез стимулиране на местните имунни фактори в организма.

Според учените от Нова Зеландия витамин С предпазва кожата от вредните ултравиолетови лъчи и я предпазва от изгаряния при продължително излагане на слънце. Достатъчно е да консумирате 300 грама пъпеш на ден, за да видите всичките тези ползи от плода и на вашата кожа.

7. Укрепване на имунитета

Витамин С е едно от най-известните вещества, което е необходимо за пълноценното и хармонично функциониране на имунната система. Пъпешът ускорява разпространението на "имунните клетки" и подобрява разпознаването на чуждите частици, които са попаднали в тялото.

Сок от пъпеш

8. Подобряване на функционирането на храносмилателната система

Богат източник е на диетични фибри, като е доказано че те инхибират жизнената активност на патогенните бактерии в червата, стимулирайки растежа и размножаването на полезните бактерии.

Фибрите също така леко намаляват скоростта на усвояване на захарта от чревните епителни клетки и регулират концентрацията й в кръвта. След направени изследвания е доказано, че хората които консумират малко фибри, са значително по-предразположени към заболявания като рак на ректума.

9. Профилактика на зрението

Той съдържа два мощни антиоксиданта - лутеин и зеаксантин. Учените са на мнение, че тези вещества намаляват риска от свързаната с възрастта дегенерация на макулата на окото, която е отговорна за така наречената зрителна острота. Именно затова е полезно да си хапвате редовно пъпеш, който действа като профилактично средство срещу редица зрителни нарушения.

10. Отслабване

Според експертите от САЩ, консумацията на диня и пъпеш допринася за загуба на тегло, затова диетите с пъпеш са много полезни за хората, които страдат от затлъстяване.

Биологичният ефект се дължи на факта, че тези продукти ускоряват окисляването на адипоцитите (клетките на мастната тъкан), за да получат необходимата енергия за нуждите на тялото. Също така този плод е богат на вода и фибри, които бързо запълват стомаха и потискат чувството на глад.

Много са ползите от пъпеша. Той е богат на редица важни витамини (особено С и фолиева киселина), макро- и микроелементи и антиоксиданти, които са необходими за безпроблемното функциониране на ендокринната, нервната, храносмилателната и сърдечно-съдовата системи.

При редовната консумация на този плод се наблюдава укрепване на имунитета, увеличаване на здравината на костите и се намалява риска от злокачествени заболявания. Също така пъпешът е полезен и за бременните жени.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest