Популярна поговорка гласи, че една ябълка на ден държи лекаря на разстояние. Всъщност ябълките имат много ползи за здравето. Консумацията им е свързана с по-нисък риск от развитие на редица сериозни заболявания, включително диабет и рак.
Тъй като ябълките са с високо съдържание на разтворими фибри, те са много полезни за тези, които искат да отслабнат и да поддържат здравето на стомашно-чревната система. Една ябълка на ден е част от най-полезните плодове и зеленчуци, препоръчани от специалисти.
Ползите за здравето от консумацията на ябълки
Ябълките са много здравословни за сърцето. Няколко проучвания са установили, че ябълките съдържат впечатляващо количество полифеноли и флавоноиди, които намаляват кръвното налягане, понижават LDL лошия холестерол и по този начин предотвратяват образуването на атеросклероза.
Средната ябълка, около 200 грама, има следните хранителни стойности:
Калории: 95
Въглехидрати: 25 грама
Фибри: 4 грама
Витамин С: 14% от препоръчителната дневна доза
Витамин К: 5% от препоръчителната дневна доза
Калий: 6% от препоръчителната дневна доза
Разтворимите фибри и значителното количество вода са елементите, които правят ябълките засищащ плод. Препоръчва се и при диети, защото въпреки че повишава нивата на кръвната захар, ефектът е много по-бавен, отколкото в случая на прости въглехидрати като сладкиши. Ето защо мнозина избират диета с ябълки.
Ябълките са полезни и за хора с диабет, когато искат да утолят желанието за сладко. Също така, благодарение на фибрите, ябълките могат да решат стомашно-чревни проблеми и да помогнат за репопулацията на чревната бактериална флора. Този процес се нарича пребиотичен ефект.
Ако напоследък приемате много нестероидни противовъзпалителни лекарства (напр. Ибупрофен), ябълките могат да поправят стомашната ви лигавица. Благодарение на антиоксидантните съединения в ябълките, като хлорогенова киселина и катехин, клетките в стомашната мембрана са по-малко засегнати от тези лекарства.
Противопоказания при консумация на ябълки
Противно на общоприетото схващане, ябълките и ябълковите семена не причиняват апендицит. Проучване от екип от азиатски изследователи разглежда 2000 случая на апендицит. Откритията им показват, че само 0, 05% от пациентите са пристигнали в болницата поради семена от ябълки и само 0, 35% от случаите се дължат на несмлени растителни остатъци.
Нещата са различни при пациентите с улцерозен колит. Някои изследователи смятат, че въпреки че не причиняват язва, ябълковите семена могат да ги влошат. Остатъците от храна, които са твърди за смилане, могат да раздразнят язви и да влошат симптомите на колит.
Ако страдате от гастроезофагеална рефлуксна болест, не трябва да ядете ябълки вечер. Естествените киселини в ябълките повишават нивата на стомашната киселина и могат да причинят дискомфорт по време на сън. Храносмилането се забавя през нощта, така че ябълката остава в стомаха по-дълго, като постепенно повишава нивото на киселини.
Винаги яжте ябълки сутрин. Ябълковата кора съдържа пектин и разтворими фибри, които стимулират производството на жлъчка, отделяна от черния дроб. Жлъчката е основен елемент в храносмилането, така че високото ниво сутрин ще ви помогне през целия ден.
Здравословни рецепти с ябълки
Ябълките не са просто съставки за десерти. Можете да ги добавяте в смутита, сосове за пържоли или дори във витаминозни салати. Ето две рецепти, които запазват хранителните вещества от ябълките:
Салата със спанак, ябълки и ядки
В купа поставете торбичка с предварително измит млад спанак (бейби спанак) или всякакви други зеленчуци, които предпочитате (рукола, валериана, маруля и др.) Добавете червен лук, нарязан на люспи. Нарежете ябълка на тънки филийки и отстранете твърдата средна част със семена. Поставете резенчетата ябълка върху листата на спанака или салатата, след това поръсете с ядки и стафиди на вкус.
За дресинг не избирайте такъв от магазина. Определено ще е пълен със захар и ще скрие наситените мазнини. Пригответе обикновен дресинг от няколко супени лъжици кисело мляко, супена лъжица зехтин, супена лъжица лимонов сок, сол и черен пипер. Сервирайте със салата и готово!
Здравословни печени ябълки
През студения сезон печените ябълки са истинско удоволствие. Изберете сорт Джонатан или Старк. Изкопайте вътрешността на семената и добавете нарязани орехи (не смлени), половин чаена лъжичка мед на ябълка и малко канела. Оставете ги във фурната за 30-40 минути, докато се карамелизират. Добър апетит!