Advice.bg»Статии»Хранене»Здравословно Хранене»Различните видове ядки и техните ползи

Различните видове ядки и техните ползи

видове ядки и техните ползи

Всички са чували за полезните свойства на ядките и че те оказват благоприятен ефект върху човешкото здраве, тъй като са много богати на различни хранителни вещества, витамини, минерали и микроелементи.

Но кои са най-здравословните ядки? В крайна сметка всички те имат различен произход, свойства и ползи за организма. Предлагаме ви да разберете коя ядка съдържа повече калций и коя има повече фибри, къде ще се съдържат повече калории и къде - витамини.

В тази статия ще откриете някои от най-здравословните ядки за вашата диета, както и какви са техните ползи за организма.

Бадеми

Те са истински рекордьор сред ядките по отношение на съдържание на калций, протеини и фибри. Отличен избор са за тези, които по някаква причина не могат да консумират млечни продукти, бременни жени, деца и всеки, който иска да осигури на тялото си достатъчно количество калций, който е изграждащ елемент на нашите кости.

Също така са богати на неразтворими фибри, като така помагат много за прочистване на храносмилателния тракт. Бадемите съдържат още витамини РР (ниацин, никотинова киселина), В2 (рибофлавин, лактофлавин) и алфа токоферол (мощен антиоксидант от витамините Е). Така например само 30 грама бадеми съдържа 36% от дневната доза на витамин Е.

Кашу

ползи за здравето от кашу

Ако сте вегетарианец, кашуто може да бъде вкусно и здравословно допълнение към вашата диета. Тази ядка ще насити тялото ви с достатъчно количество протеини, а също така е важен източник на различни минерали (цинк, мед, желязо, натрий) и пантотенова киселина (витамин В5).

Освен това кашуто съдържа много магнезий (повече има само в бразилските ядки и бадемите), който е необходим за синтеза на протеините, премахване на холестерола от тялото, за поддържане работата на нервната система, сърдечните мускули и жлъчния мехур.

Кедрови ядки

Те са едни от най-здравословните ядки, като са богати на цинк, ниацин или витамин РР, витамин К, линолова киселина. Заедно с това съдържат важните за организма магнезий, фосфор, желязо и холин. Последното е много важно за нервната система (особено за подобряване на паметта), регулирането на нивата на инсулин и метаболизма на мазнините в черния дроб. Само 30 грама от тези ядки съдържа 11% от дневната стойност на витамин Е.

Орехи

Те са изключително богати на полиненаситени мастни киселини, включително линолова киселина. Тези киселини са незаменими за сърдечно-съдовата система и кръвообращението: защитават сърцето, борят се с аритмиите и предотвратяват развитието на атеросклероза. Богати са на желязо, цинк, мед, манган и фолиева киселина, а също така съдържат доста антиоксиданти.

Орехи пекан

Все още не са доста познати у нас, като основно можете да си ги закупите от онлайн магазините. Имат високо съдържание на протеини, фибри, цинк, манган (30 грама - 60% от дневната стойност), тиамин, антиоксиданти - гама токофероли, бета-каротин и бета-криптоксантин. Последните принадлежат към каротеноидите - това са естествени имуностимулатори, които подсилват всички защитни функции на организма като цяло.

Бразилски орех

ползи от бразилски орех

Те са идеални за хората, които имат някакви проблеми с функцията на щитовидната жлеза. Отличен източник на селен, като 100% от дневната стойност се съдържа само в 3. 6 грама от тези полезни ядки. Освен за производството на хормони на щитовидната жлеза, селенът е важен и за метаболизма, защитава организма от окислители и радикали, укрепва мускулната тъкан и миокарда, помага за по-доброто усвояване на витамин Е и йода.

Лешници

Този орех е добър източник на фолати, които са от съществено значение за децата и бременните за създаване и поддържане на развитието на новите клетки. Също така лешниците помагат за насищане на организма със здравословни мазнини (мононенаситени мастни киселини), калций, желязо, магнезий, мед, манган, тиамин, витамин В6, антиоксиданта алфа токоферол, лутеин и зеаксантин. Лутеинът и зеаксантинът са повишаващи имунитета каротеноиди и са особено полезни за хората, които имат проблеми със зрението.

Макадамия

Мононенаситените мастни киселини в ядките от макадамия подобряват метаболизма, предотвратяват повишаването на холестерола, защитават сърцето и кръвоносните съдове. Също така са много богати на полезните за организма фибри, калций, калий, магнезий и желязо.

Фъстъци

Изключително полезни са за здравето и съдържат в състава си фибри, калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, мед, манган, тиамин, фолиева киселина, холин и витамин В6. Тези ядки са и много богати на витамин А, който от своя страна е изключително важен за антиоксидантната защита на тялото и зрението.

Имайки предвид всички тези ползи на ядките, със сигурност всеки от нас трябва да ги включи в диетата си. Можете да ги добавяте, както в печивата, така и в салатите или да ги консумирате печени и сурови.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest