„Може и да не е любимец на всички, но патладжанът не се нуждае от одобрение – той просто блести в своето величие“- това се казва за патладжана в известен кулинарен блог.
Известно е, че патладжаните не са често срещани „герои“, за разлика от виното или розите например, но този зеленчук ( така го наричаме, но всъщност е плод) успява да вдъхнови готвачи и поети със своята кадифена кожа и способността да попадне във всякакви кулинарни шедьоври. Или както гласи стара народна мъдрост от Средиземноморието- „Патладжанът е като живота – горчив, докато не го приготвиш с любов.“
Нека не разсъждаваме повече за самия патладжан, както и в какви ястия можете да го включите. Рецептите, в които неговото присъствие се откроява, са безброй.
Днешната ни статия обаче се отнася за отглеждането на патладжаните, което изисква доста внимание и грижи. При правилен подход обаче и ако сте наясно с някои тънкости, ще получите богата и вкусна реколта.
Ето най-важните съвети и тънкости, касаещи отглеждането на патладжан, които трябва да знаете.
Сорт патладжани
Основните сортове патладжани са класическият тъмно лилав ( месест сорт, наричан и Черният красавец), белият патладжан (с доста по-мек вкус и почти без горчивина) и дългите и кръгли сортове, които се използват предимно за пържене, пълнене или гриловане.
Климатични предпочитания на патладжаните
Патладжаните са любители на топлината и изискват минимум 6-8 часа слънце на ден, а оптималната им температура за растеж е в границите 24- 30 °C по Целзий. Те не понасят студа и ако температурата падне под 15 °C, развитието им силно ще се забави, а ако падне под 10 °C има сериозен шанс да се увредят или дори загинат.
Разсад

След като сте избрали конкретния сорт патладжани, които сте решили да отглеждате и сте наясно по кое време трябва да се засадят на открито, то сигурно знаете, че около 8-10 седмици по-рано трябва да се направи разсад. За по-бързо покълване температурата трябва да е около 25 °C по Целзий, а пикирането става след 2-3 седмици, след като са се показали истинските листенца.
Засаждане на патладжаните
След преминаването на сланите и затоплянето на почвата, разсада се засажда навън, като се оставя около 50-60 см разстояние между самите растения и около 70-80 см между редовете.
Почва и наторяване на патладжаните
Преди да засадите патладжаните, е добре да подхраните с компост или оборски тор почвата. Тя, от своя страна, трябва да е лека и добре дренирана с pH 6–6.8.
По време на цъфтежа и плододаването е добре растенията да се подхранват с тор с високо съдържание на калий.
Можете сами да си приготвите натурална тор, богата на калий и фосфор от бананови кори. Достатъчно е да накиснете 4-5 бананови кори в 2 л вода за 3-4 дни. След това разредете допълнително с вода в съотношение 1:2 и поливайте или пръскайте листата.
Друг натурален метод за подхранване на почвата с калий и микроелементи е да поръсите леко основата на растенията с дървесна пепел. Това средство е много ефективно и срещу някои вредители.
Поливане
Патладжаните изискват умерено, но редовно поливане, като то да става в основата на растенията. Когато е топло, е най-добре да ги поливате рано сутрин или привечер.
Поддръжка

Когато долните листа пораснат, е добре да ги премахнете с цел подобряване на вентилацията. Ако плодовете са прекалено тежки можете да започнете да подпирате стъблата им.
Болести и вредители по патладжаните
Патладжаните са податливи към листни въшки, бяла муха, акари и колорадски бръмбар. Препоръчително е да използвате натурални препарати за защитата им като сапунена вода, чесън или разтвор от коприва.
Беритба
Когато плодовете станат лъскави, плътни и с мек зелен цвят на чашката, е време да ги оберете. Режете дръжките с ножица или нож, за да не нараните плода и не чакайте да патладжана да презрее.
Градинарите препоръчват никога да не засаждате патладжаните на едно и също място и ежегодно да променяте местоположението им.
Желаем ви успех и добра патладжанена реколта!
Вижте още как се отглежда грах в градината, както и намерете причината листата на краставиците да пожълтяват. А знаете ли, че вкусни домати можете да отгледате от семена :)
Коментари