Advice.bg»Статии»Социални и комунални услуги»Попълване на документи»Какво трябва да включва договорът за наем

Какво трябва да включва договорът за наем

Какво трябва да включва договорът за наем
Снимка: geralt// pixabay.com

Независимо дали сте наемодател или наемател, винаги е добре да се информирате предварително как би изглеждал един договор за наем на недвижим имот. И то без значение дали използвате услугите на фирма-посредник или действате индивидуално.

Преди да ви покажем какви клаузи би трябвало да съдържа един договор за наем, е добре да знаете, че за да е официален документ, той трябва да бъде нотариално заверен. Нещо, което дори и лицензираните фирми-посредници рядко предлагат. Поставянето на подписи от страна на наематели и наемодатели не гарантира с нищо, че биха настъпили законови последици ако договорът не се спази в случай, че няма подпис и печат от нотариус.

Стандартният договор за наем включва няколко задължителни клаузи, които ще ви изредим и опишем какво представляват:

Какво трябва да включва договорът за наем

1. Предмет на договора

В тази част се описва кога е подписан договорът, кой е наемодател, кой е наемател и се предоставят личните данни на договорените страни, както и по какъв начин ще контактуват в бъдеще (телефон, имейл и т.н.). Описва се какъв е имотът, който се отдава под наем, както и къде се намира той. Забранява се преотстъпването на имота на други лица освен описаните, както и се описва с каква цел се отдава имота (за живеене, магазин и т.н.).

2. Цена и начин на плащане

Описва се в какъв размер ще е наемът, както и кога той ще се изплаща на наемодателя.

3. Задължения на наемодателя

Обичайно е да се спомене, че имотът се предлага във вида, в който го е видял потенциалния наемател, както и че няма текущи консумативни разходи. Ако наемодателят реши поради някаква лична причина да лиши наемателя от правото му на използване на имота преди датата на изтичане на сключения договор, наемодателят дължи обезщетение на наемателя. Обикновено в размер на един наем.

4. Задължения на наемателя

Описва се, че наемателят трябва да пази имуществото и да плаща в срок договорения наем. Ако планира някакви подобрения или ремонтни дейности в имота, той трябва да обсъди предварително това с наемодателя. Също така след изтичането на договора или след прекратяването му поради различни причини, наемателят се задължава да върне имота във вида, в който го е наел.

5. Допълнителни разпоредби

Текстът може да е свободен, но обикновено тук се споменава, че наемателят предоставя на наемодателя сума в размер на един наем, която се нарича „кауцион“. Тя остава в наемодателя до изтичането на договора. Ако всички разходи по време на пребиваването в имота са покрити от наемателя и той не дължи нищо на наемодателя, наемодателят се задължава да върне кауциона на наемателя. Отчитат се и показанията на отчетните уреди (топломери, водомери и т.н.) в деня на сключването на договора.

6. Прекратяване срока на договора

Обичайно договорите за наем се сключват за срок от една година, който при разбирателство от двете страни се счита за автоматично продължен във времето. В случай на възникнали проблеми договорът може да бъде прекратен, но с едномесечно предизвестие.

При положение че имотът, който се отдава под наем, е обзаведен, се прави и допълнителен приемо-предавателен протокол, в който се описва в кое помещение какви мебели има.

Когато се сключва договор за наем чрез фирма-посредник, обикновено тя връчва и допълнителен договор, в който се описва колко дължат двете страни за предоставените услуги от фирмата. Обичайно сумата е в размер на половината наем за двете страни. Т.е. ако имотът се отдава за 500 лв. и наемателят, и наемодателят ще трябва да заплатят по 250 лв. на фирмата-посредник, която, от своя страна, би гарантирала за спазването на договора. Нарочно споменахме „би гарантирала“, защото без нотариален подпис и печат всеки договор губи законова стойност.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest