Съселите лесно могат да бъдат сбъркани с катеричка или мишка. Те са със сив или кафяв цвят, с дълга пухкава опашка, бяло коремче и по-светли кръгове около очите.
Известни са още като сънливци, защото от октомври до март - април спят зимен сън. Тези гризачи са вредители както по дома, така и по посевите. Борбата с тях е дълга и продължителна. Те са умни и съобразителни и са нужни професионални умения, за да бъдат прогонени.
Как да разпознаем съселите
Съселите са от семейството на дребните бозайници, принадлежат на разред Гризачи. Всички 9 рода на това голямо семейство са разделени на около 30 вида, някои от които се срещат у нас.
Най-често хората попадат на вида, който е приземен и прилича на мишка. Тези по дърветата са като малка катерица. Отличават се с гъста и мека козина, най-често са сиви или кафеникави.
Защо трябва да се води борба със съселите
Те нападат дърветата, берат плода, нагризват листата. Тези дребни вредители се хранят също със семената, плодовете, складират ги в близост до гнездата си. Щетите върху плодните дървета и посевите на хората са големи, защото не само ядат, но и унищожават останалото, което не могат да вземат.
Нападат също къщите в активния сезон, копаят дупки в тавана, под стряхата или под покрива. Веднъж влезли в къщата, те ядат кабели, гипсокартон, дрехи и вещи, влизат в дрешниците, складовете, мазетата, за да търсят ябълки, орехи, лешници, круши. Гризат всичко, което видят, може да прекъснат тока в къщата. Сънливецът е всеядно същество, особено през лятото, когато се размножава и малките растат.
Шумът, създаван от тези бързо подвижни гризачи, е невъобразим. Те тичат по тавана, тропат през нощта, защото тогава са активни, и пречат на хората да почиват. Когато създадат малки, шумът се увеличава многократно, защото учат поколението си да ловува и оцелява.
Те са преносители и на бълхи. Уринирайки на мястото, където живеят, цапат и разнасят миризмата наоколо. Когато се подготвят за зимен сън, трупат запаси от храна и стопанските щети са огромни.
Как да се отървем от съселите
Борбата с този вредител не е лесна, изисква се постоянство и предварителна подготовка. Нужни са професионални умения. Фирмите за дератизация ги идентифицират по техните изпражнения, пътища и начин на живот. Стопаните, които са имали вече среща с тях, ги забелязват и по дърветата, ако са много на брой.
Основната трудност в борбата идва от тяхната висока интелигентност. Затова е добре да се използват различни методи за борба с тях, често в комбинация от няколко.
1. Сънливците се плашат лесно и са с изострена чувствителност и реагират на ултразвукови и звукови устройства за прогонване на гризачи. Трябва да се подходи професионално при избора, защото те не реагират на всеки модел, който се предлага на пазара. Уредите трябва да се поставят точно в заселеното от тях помещение, защото сигналът не може да преминава през плътни прегради;
2. Използване на капани, от типа на клетките - този начин е базиран на вероятността гризачът да се хване в клетката и да бъде отнесен извън дома. Ядки и сезонни плодове са естествена стръв за такъв капан. Трябва обаче да се държи сметка за факта, че съселът различава миризмата на човека и ако примамката не е поставена с ръкавици, той няма да се хване;
3. Пръскане с препарати - това е ефикасен метод за трайно унищожаване на всички сънливци в закрито пространство. Отровите за съсели са под формата на ядки и са много добри. Удачни са за таваните и мазетата, но не и за вън;
4. Пръскане с химически средства - броят необходимите пръскания се преценява като се наблюдава терена. Тази обработка задължително се прави от професионалните фирми, с проверени техники за борба със съселите.
Дори след като са прогонени обаче е нужна профилактика на района всяка година през март.