Бижутата са стара страст на човечеството още от най-древни времена. Стремежът да се изрази индивидуалността по всякакъв начин става освен с облекло, прическа, също с бижута, които фокусират вниманието най-силно.
Днес бижута могат да се намерят в най-различни форми и състав на материала, от който са изработени. Точно това ги прави не само красиви и интересни, но в някои случаи опасни за здравето.
Те са причина за поява на алергии към някоя от съставките, но добрата новина е, че тялото винаги ни предупреждава за непоносимостта си към бижуто.
Най-често алергия се получава към никела, който е много често срещана добавка към различни сплави. Много често се среща като съставка в златните бижута, защото е евтин и има свойството да избелва, а освен това се отличава с твърдостта си.
Заради това дори бижута от благородни метали като злато, сребро, платина могат да предизвикат алергични реакции заради вложените в тях сплави от благородни и обикновени метали.
Зачервяването на мястото, където бижуто се допира до кожата или преминава през нея, какъвто е случая с обеците, е първият признак, че има проблем и възпаление. Може на мястото да се появи гной, което налага веднага да се премахне опасното бижу и да се дезинфекцира мястото.
Други симптоми за непоносимост са силен сърбеж и червен обрив. Освен никела, други сплави, предизвикващи алергични реакции, са тези с добавки от хром, манган, кобалт, мед, цинк и други метали, които се добавят към благородните.
Има и случаи на алергии към бижута най-често от злато. Причина за тях могат да бъдат не само орнаментите от други метали, най-често никел, но и фактът, че бижуто не сваля при измиване на ръцете, къпане и други. В декорациите на бижутата обаче има остатъци от детергенти, които проникват в кожата и предизвикват тези пристъпи на алергии.
Добрата грижа за бижутата от благородни метали, свалянето им през нощта или при използване на различни химикали и препарати, както и скъсяване на времето за носене на съответния накит.
За да се предотвратят такива случаи бижутата дори от благородни метали трябва да се свалят и изплакват с вода и никога да не се носят, когато се използват домакински препарати с химикали. Алергиите обикновено не са към метала злато или платина, а към ниското качество на бижуто, което означава, че благородният метал е с ниско съдържание в накита.
Купуването и носенето на бижута от неблагородни метали и с неизвестен произход е по-добре да се избягва изобщо. В това число са и стоманени каишки за часовници, колиета, гривни и други.
Вижте как да почистим яке от естествена кожа и какви бижута да носим според зодията?