Домашният ябълков оцет съчетава полезните съставки на природния лек и вкусови качества на първокласен кулинарен продукт. Богат е на витамини и съдържа полезни за организма танини и ензими. Оцетът има противовъзпалителни свойства, помага при регулирането на теглото и има тонизиращо въздействие.
Предлагаме няколко начина, които ще ви улеснят и ще ви помогнат да приготвите вкусен и полезен ябълков оцет.
1. Ябълките
Те са основният продукт и трябва да се уверите, че са добре узрели. Колкото по-сладки са, толкова по-добре. Ако разполагате с градина, най-добре е да използвате тези, които са паднали от дървото. Следва обработката – трябва да се отстранят семките и изгнилите части (ако има такива) и да се нарежат на средно големи парчета. Няма нужда да ги белите.
2. Съдовете за домашен ябълков оцет
Погрижете се да приготвите 3 или 5-литрови стъклени буркани. След като ги измиете и подсушите, започнете с пълненето.
3. Технологията на ябълковия оцет
Нарязаните ябълкови парчета се поставят в бурканите, като не се пълнят догоре. Оставете около 3-4 пръста празно пространство в съда. Тук е моментът да добавите захар или мед. Пропорцията зависи от това колко сладки са ябълките. За бурканите от 5 литра е добре да се добавят около 300 г захар или 3 супени лъжици мед. Следващата стъпка е да напълните бурканите с вода на стайна температура и да разбъркате с дървена лъжица.
4. Оцетна гъба
Ако искате да ускорите процеса, можете да добавите оцетна гъба. С нея продуктът ще бъде готов много по-рано. Ако не разполагате с такава, просто добавете малко оцет от миналогодишната реколта. Една-две супени лъжици на буркан са напълно достатъчни. Ако нямате такъв, пропуснете тази стъпка. Оцетът ще бъде готов, но ще ви е необходимо повече време.
5. Съхранение на оцета
Тези стъпки са не по-малки важни от предходните. Бурканите трябва да се затворят с памучен плат или тензух и да се оставят в хладно и тъмно помещение. Процесът по образуване на оцетна гъба трае около 20 дни. След този период ще видите нов слой по повърхността на течността – оцетната гъба, която играе ключова роля за приготвянето на домашния оцет.
6. Крайният продукт
След още 20 дни ще забележите, че ябълките са „сменили местоположението си“. Вече са на дъното на буркана, а на вас ви остава още съвсем малко до придобиването на ценната течност. Щом ябълките „паднат“ на дъното, то оцетът е готов за прецеждане. Прецедете готовата смес в отделен съд и измийте бурканите. Не забравяйте да прехвърлите и оцетната гъба!
7. Вторична ферментация на ябълковия оцет
След като прехвърлите прецедената течност обратно в бурканите, идва времето на последващата ферментация. За нея са нужни още 20 дни. След този период е време да отстраните оцетната гъба. За да можете да я ползвате отново за приготвянето на ябълков оцет, е необходимо само да я преместите в чист буркан и да я залеете с няколко супени лъжици от готовия оцет.