В образователната система на България съществуват две форми за получаване на образование от висша степен: редовна и задочна.
Каква е разликата между задочна и редовна форма на обучение
Редовната форма на обучение включва провеждане на лекции през делничните дни по време на цялата учебна година, разделена на два семестъра. Материалът по съответните учебни предмети се разпределя в рамките на целия семестър. Задочната форма, от друга страна, е създадена в полза на работещите студенти. Тя е съобразена с работния ден и затова се осъществява обикновено вечер или през почивните дни.
Специфики на задочното обучение
- По-високата цена. Разходите на задочното обучение са доста по-високи от редовното. Това се обяснява от няколко факта: на първо място, това е учебна форма за работещи студенти, за които сумата се счита за напълно разумна, на второ място, това обучение ангажира преподавателите извън очертаното им работно време, което следва да бъде финансово компенсирано;
- Липса на привилегии. Основен недостатък е, че учениците в задочна форма на обучение нямат същите права като останалите. Те не могат да се възползват от настаняване в общежитие и също така нямат право да получават стипендия. Независимо от техния успех, тези студенти не могат да се възползват под никаква форма от финансово облекчение, осигурено от университета;
- По-натоварения график. Задочното обучение се провежда сравнително по-малко време от редовното. Това обаче трябва да се организира по начин, който да не ощетява студентите от получаване на необходимите знания. Затова целият материал за един учебен семестър се преконструира от преподавателите, за да се вмести в рамките на няколко седмици вместо 5 месеца. В този случай студентите имат доста повече задачи за такъв кратък период и са отрупани с различни задължения. Домашните им разработки са значително по-трудни и обемни, затова се оказва почти невъзможно съчетанието между работа и задачи в университета.
За този проблем съществува решение – тези студенти имат правото на учебна отпуска. Обикновено тя е с продължителност от няколко седмици и при нужда работодателят трябва да я осигури на своите работници. Студентите обаче могат да не се възползват от тази привилегия, ако имат достатъчната мотивация да се справят с отрупания график!
Прочети също как да изберем професия и как да напишем CV за работа и как да се подготвим за новата работа.