Енергийният баланс на тялото ни е от изключителна важност за поддържането на нормален и здравословен начин на живот.
Какво всъщност представлява той?
Това е комбинацията от приетите в организма калории от храни и напитки и изразходваните такива за задоволяване на нашите ежедневни нужди. Тази връзка е изключително важна за поддържане на здравословни нива на тегло, както и за обмяната на веществата. Енергията в тялото ни не се губи. Тя просто преминава от едно състояние в друго.
Защо енергийният баланс е важен?
Енергийният баланс не се отнася само до регулиране на телесното тегло. Той е много важен и за поддържане правилната функция на клетките и тъканите в организма. Положителният или отрицателният енергиен баланс на тялото влияе не просто върху метаболизма ви, но и върху хормоналния баланс, а дори и настроението ви.
Отрицателният енергиен баланс води до намаляване на обмяната на веществата, нивата на хормоните в щитовидната жлеза, костната маса и др. Човек започва да се оплаква от проблеми с концентрацията, нивата на енергия спадат и това води и до нежелание за работа. Всъщност, отрицателният енергиен баланс води до намаляване на теглото. Това е така, защото тялото усеща липсата на енергия и прибягва до натрупаните мазнини, за да компенсира липсата. Това означава, от своя страна, че организмът е превключил на режим "оцеляване", което още повече намалява нивата на енергия и настроението.
Положителният енергиен баланс пък е следствие от прекалено захранване на организма и/или намалена физическа активност, дори под най-елементарния минимум. Това води до повишаване нивата на холестерола, кръвното налягане и увеличаване риска от заболявания на сърдечно съдовата система или диабет.
Това означава, че количеството енергия, която поемаме чрез храната, трябва да отговаря, в малка или голяма степен, на количеството енергия, която изразходваме за ежедневните си занимания.
Какво всъщност е енергийният баланс?
Силното ограничаване приема на калории или пък прекаленото поемане на такива води до нуждата от външна намеса като прием на лекарства или засилване интензитета на физическа активност. Двете страни в уравнението за енергийния баланс създават една сложна плетеница от взаимовръзки, които определят както телесния състав, така и резултатите, които това има за здравето ни.
За да поддържаме нормален енергиен баланс, не е нужно да преяждаме, а след това да се потим няколко часа във фитнеса. Нито пък е нужно да ограничаваме калорийния прием и след това да се чувстваме изтощени. Решението се крие в името - баланс. Промените в начина на живот и хранителните навици могат да бъдат една лесна стъпка в поддържането му.
Как да изчислим енергийния си баланс?
Най-просто казано формулата представлява:
Енергиен баланс = приети калории - изразходвана енергия
Без да изглежда особено сложно, факт е, че на практика нещата невинаги са така прости. В Интернет пространството има достатъчно информация за количеството калории в различните храни. Проверете и започнете да си водите калориен дневник.
Дотук добре. Как обаче да изчислим енергията, която изразходваме?
Тялото ни използва енергия непрестанно. Дори докато спим, то се нуждае от нея, за да функционира. Един обикновен човек с нормална физическа активност изразходва около 60-75% от приетите през деня калории за процесите, които се извършват в тялото му. Останалите 15-30% се изразходват по време на ежедневни дейности като пазаруване, готвене, миене на чиниите и пр. Между 5 и 10% са нужни на тялото, за да смели и обработи храната, поета по време на хранене.
Това означава, че с колкото повече дейности сме заети на ден, толкова повече калории ще изгорим. Физическата активност, а дори елементарното ходене пеша може да ви помогне да постигнете нормален енергиен баланс.
В различните дни той ще варира от положителен към отрицателен и обратното. Важно е обаче да се запази тенденцията тези вариации да бъдат в определени граници. Така ще поддържате здравословно тегло и балансиран начин на живот.