Advice.bg»Статии»Здраве»Депресия и стрес»Как да овладеем тревожните емоции?

Как да овладеем тревожните емоции?

Как да овладеем тревожните емоции?

Тревожността е широко разпространена характеристика на съвременното общество. Тя е още по-силно изразена сега, в условията на извънредно положение заради коронавируса и страх от разболяване.

На тревожността и появата ѝ се дължат редица патологични състояния от психологична гледна точка – това са т.нар. тревожни разстройства. Те карат човек да се чувства непрекъснато напрегнат, да изпитва тревога от предстоящия ден, да смята, че всеки момент ще му се случи нещо лошо, да изпада в пристъпи на паника. Как можем да преодолеем тревожните емоции, които предизвикват тези състояния?

Психотерапевтична помощ

При засилена тревожност с влошен сън, пристъпи на паника, вцепеняващ страх, невъзможност за справяне с ежедневието най-доброто решение е да потърсим помощ от психотерапевт или психолог. Там можем да получим професионален съвет и действително терапевтична помощ. Тези специалисти са обучени да помагат на хората с тревожни емоции сами да намерят своя начин за преодоляване на тревожността. Предимството на тази професионална подкрепа и терапия е, че тя може да се провежда и онлайн. Затова, дори да сте в социална изолация, може да намерите подходящия за вас терапевт в интернет и той да ви лекува или консултира от разстояние.

Разбира се, професионалните психотерапевтични или консултативни услуги се заплащат. Затова ако не разполагате с достатъчно средства и състоянието ви не е критично, може да насочите внимание към други методи за справяне с тревогата. Най-ефективните са спорт, йога, пребиваване в природата, релаксация, дихателни упражнения, промяна в мисленето и възприемането на света.

Променете гледната точка

Съвети при тревожни емоции

Промяната на възприемането ви за света и промяната в мисленето могат да се справят завинаги с вашите тревожни емоции. Опитайте да погледнете ситуациите, които предизвикват тревожност у вас, от позицията на страничен наблюдател. Винаги се опитвайте да откриете положителното в тези моменти. Заменете мислите „Ще се случи нещо лошо“ с „Няма да се случи нищо лошо“, както и „Всичко ще се провали“ с идеите „Този път ще успея“, „Дори да не се получи, светът няма да свърши заради това“, „Аз мога да се справя с тази ситуация“. Опитайте да налагате позитивното мислене като основна дейност от деня ви.

Спорт и йога

Йога срещу тревожните емоции?

Спортът дисциплинира, създава цели, повишава нивата на серотонин и допамини, които са отговорни за усещането за щастие. Затова е добър вариант и при тревожни емоции. Изберете обаче спорт, който не повишава прекалено много нивото на адреналин – т.е. по-бавен и не екстремен спорт. Защото в противен случай ще напрегнете още повече тревожния си ум. Подходящи са източните бойни спортове, каланетика, стрелба, плуване, шах. Йога е цяла система, която помага при тревожност. Тя ще въздейства на физическо и психическо ниво. Важно е обаче да се практикува под ръководството на опитен йога учител, обучен да работи с хора с тревожни емоции.

Дихателни упражнения

Дихателни упражнения при тревожност

Това е един от най-ефективните методи за справяне с тревожните емоции. Такива упражнения има в йога, цигун, а същи и при някои психотерапевтични практики. Те са съсредоточени върху овладяване на дишането, справяне с учестеното дишане и ефектите от него, обучение в диафрагмено дишане, дишане в определен ритъм. Доказано е, че тези промени в дишането повлияват благотворно нервната система и възстановяват спокойствието на ума и емоциите.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest