Advice.bg»Статии»Свободно време, Почивка и Пътуване»Как да си тълкуваме сами сънищата

Как да си тълкуваме сами сънищата

Как да си тълкуваме сами сънищата

Някои хора сънуват много, други казват, че никога не сънуват. Всъщност всеки човек сънува и сънят заема средно 1 до 2 часа от времето, през което спи.

Сънят е нужен на тялото не само от физиологична гледна точка като време за възстановяване, но има голямо значение и за психологическото равновесие на личността. По своята важност сънят заема място редом с храненето и нощната възстановителна почивка.

Отсъствието на толкова важен елемент за личността може да доведе до умствени смущения и дефицит на животински белтъци, а това ще се отрази драматично на общото здраве на човека. Затова всеки човек сънува, независимо дали си спомня съня си, или не.

В повечето случаи хората помнят какво са сънували, но по-често като отделни картини, чувства и настроения, които са се запечатали в съзнанието им, и по-рядко като свързан и логически подреден разказ за нощното преживяване.

Но в повечето случаи в съзнанието остават ярки образи, картини, наситени чувства и всичко това е преплетено с много метафори, символи и внушения, които изискват разбиране и осмисляне, и така възниква изкуството за тълкуване на сънищата, което има дълга история и неочаквано развитие.

История на тълкуването на сънища

Тълкуването на сънищата е практика, започнала в дълбока древност, още с осъзнаването от човека на факта че докато спи, вътрешният му живот продължава. Това има своето отражение в отношението на хората към нощните им преживявания. В античен Рим сънищата влизат за разглеждане в Сената, тъй като са смятани за насока от боговете за посоката на живота в реалността на хората.

Жреците и маговете не остават в страни от разбора на съновиденията и са пробвали способностите си за тяхното тълкуване. Науката също им обръща подобаващо внимание. Декарт е първият, който ги въвежда в света на науката. Модерната психоанализа на свой ред открива поразителния свят на сънищата с тяхното бурно развитие на несъзнатото. Психоанализата е заинтригувана от лабиринтите на подсъзнанието, където съзнанието потъва като в пещера във водовъртежа на страсти и емоции, много по-силни и грандиозни от тези в реалния живот.

В морето от символи, универсални и митични представи, вълшебни и незабравими образи съзнанието се губи, потъва и не намира отговор на въпросите, които го заливат, затова психологията се заема да даде научно обяснение на този феномен, превръщайки тълкуването на сънищата в съществена част от изучаване на дълбочините на душата, както и на необятната човешка мисъл.

Пътища и условия за тълкуване на собствените сънища

Съновник

Измежду множеството банални сънища, пряко отражение на злободневните проблеми, науката открива и наистина важни и големи съновидения. Разговорно специалистите ги наричат пророчески сънища и сочат примери за важни открития, направени насън, за идеи с фундаментално значение, подсказани в съня.

Всички тези препратки подсказват, че сънищата наистина са важни. Те се явяват кода за разгадаване на собствената ни личност, да разберем по-добре самите себе си. Те са разбор на ефективния ни живот в будната реалност, а също така са нощния ни дневник, който ни носи важни послания. Някои от тях оставят ярки следи, но повечето съдържание изчезва, защото според Фройд стремежът да изтласкаме тревожните елементи от живота, разкрити от съня, в сферата на несъзнатото, забравяме съня си или по-голямата част от него.

Все пак можем да тълкуваме и сами сънищата си и за целта има много начини.

Съновници

Когато става въпрос за тълкуване на сънища, първата мисъл, която изскача в съзнанието, са съновниците. За повечето хора те са излишни. Всъщност всичко зависи от това как са съставени и какъв е подходът на авторите към символите в сънищата. Всяко тълкуване с клишета от съновника е несериозно. Опростяването на общата символика унищожава истинския смисъл на тълкуването. Сериозно създаденото съдържание на всеки съновник трябва да се опира на психологията. Добрият съновник предлага гама от нюанси за всеки символ. Нито един от тях не може да се похвали с фиксиран завинаги смисъл, който е универсален за всеки отделен случай. Например често срещаният сън с падането на зъби обикновено се тълкува в много съновници като знак за близка смърт. Отъждествяването със смъртта е несериозно, защото ако отразяваше реален факт, то щеше да има чудовищни последици за човешката популация. Затова същият символ може да се разглежда и като принизяване на личността, защото здравите зъби са символ на сила, мощ, а падането им означава загубата на силата.

Условия за правилно тълкуване на собствените сънища

- Първото условие е отговорно отношение към собствения сън, с вниманието, което трябва да му се отдели;

- Второто условие е добро познаване на езика на сънищата. Това са неговите символи, защото сънят никога не показва директно нещата, а изобразява всичко със символи;

- Третото условие е да се разбере вътрешната логика и свързаност на съня, за да може правилно да се разчетат символите. Разчитането на тайнствения език на символите е сърцевината за разгадаването на съня. Крайъгълен камък в тази мисия е разбирането, че сънят е отправен от нас към нашата личност;

Тълкуване на сънищата

- Четвъртото условие е да разбираме, че истинската ни същност никога не е такава, каквато ни се струва. И за да възвърне на личността нейната автентичност, изтласкана от редица влияния, е възникнала психологията.

Имайки предвид четирите условия, можем сами да тълкуваме сънищата си, ако сме наясно какви сме и какво търсим. Ако един индивид е подчинил своята личност на поведение, което му дава илюзия за сила, интелигентност или вглеждане в себе си, той рискува да подмине важни знаци.

Себепознанието е толкова важно, защото в съвременния свят съществуват прекалено много бинарни личности. Това са хора, които нямат разбирането, че съществува безкрайна гама от възможни истини. Те имат свое собствено махало, в което всичко е или в единия или в другия край, докъдето стига то.

Така всичко, което се случва, е или черно, или бяло. Оттенъци няма, а това изкривява неимоверно критерия. Такава личност няма капацитета да разтълкува съня си, защото е превърнала живота си в поредица от банални абсолютни истини, които са кухи и закостенели и те им пречат да се вслушат и чуят собствения си несъзнателен глас.

Някои практични съвети при тълкуване на собствените сънища

Спрете се на определени думи, с които характеризирате чувството от съня, и намерете връзки - всяка дума, която е написана като спомен за съня, може да насочва към определено желание, път, по който предстои да се върви.

Не забравяйте, че честотата на един сън е пряко свързана със значението му. Колко по-често се повтаря един сън или сънища с подобен сюжет, толкова по-важен е той за живота на сънуващия ги. Най-вероятно се касае за пророчески сън].

Сънищата имат уникални и подчертано лични послания. Вглеждането в собствените чувство и желания, в тревогите и терзанията ще даде отговора на всички въпроси около тълкуването на съня. Най-автентични са тези открития, които идват отвътре. Тълкуването на собственият сън е всъщност едно себеоткриване. Това е лично преживяване, което всеки трябва да изживее и разбере сам.

Вижте още:

- Какво говорят сънищата за здравето ни;

- Какво значи сънят за бебе.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest