Advice.bg»Статии»Семейството и отношения»Съвети за живота»Как да развия емоционалната си интелигентност

Как да развия емоционалната си интелигентност

емоционална интелигентност

Емоционалната интелигентност (EQ, емоционален коефициент) е способността да разпознаваме емоциите, намеренията, мотивацията, желанията на себе си и на другите хора и да ги управляваме. Умението помага за решаване на практически проблеми и постигане на цели в живота и на работното място. Хората с развита емоционална интелигентност са способни да преговарят с други хора, да вземат решения и да реагират правилно на негативни ситуации.

За разлика от IQ, емоционалната интелигентност може да се увеличи. Известно е, че нивото на IQ е обективен показател за умствени способности, който не може да бъде променен. IQ предсказва успех в училище, на работа.

Докато високата емоционална интелигентност има положителен ефект върху способността за работа в екип. Емоционалната интелигентност е способността на човек да възприема собствените си емоции, което освен всичко друго влияе върху способността за работа в екип и улавяне на настроенията на колегите.

За разлика от IQ, което е генетично, човек може да регулира и подобрява емоционалната си интелигентност през целия живот. Важно е да разберете, че резултатът от социалните умения е също толкова важен за личния успех, колкото и способността за логично мислене или решаване на математически задачи. Но как можем да развием и увеличим нашия EQ?

На първо място е необходимо да се зададе въпросът "Кой съм аз? ", И едва след това "Какво чувствам? " Човек трябва да се научи да разбира себе си, да разпознава своите емоции и едва след това да анализира чувствата на другите. Какви са компонентите на развитието на емоционалната интелигентност?

Честност

Честността и правилната оценка на собственото поведение са ключови фактори за развитието на EQ. За да проверите своята честност, направете едно просто упражнение - напишете на хартия три личностни черти, които не харесвате в себе си. Например „Събуждам се късно“, „Мързелив съм“ и „Лесно се дразня“.

Според първия принцип на концепцията за емоционалната интелигентност във всяко наше действие има положително намерение. Помислете защо се събуждате късно и какво е положителното намерение зад това действие. Например, защото се изморявате много на работа и се тревожите за нов проект.

Оценка на поведението

Трудно е да се отговори на въпроса защо се държим по определен начин в конкретна ситуация. Но честният отговор дава реакция на три нива: смисъл, тяло и емоции – това е втората парадигма в концепцията за емоционална интелигентност. Ако промените реакцията на едно от тези нива, останалите ще се променят.

Например, вършите добра работа, но сте разбрали, че клиентите не се връщат отново, защото не знаете как да общувате с тях. Поради това вие се дразните, но осъзнаването на това нещо ще даде състояние на прозрение на ниво смисъл. На нивото на тялото ще има релаксация и усещане, "сякаш камък ви е паднал от раменете". На нивото на емоциите ще стане по-лесно. Вие сте открили истинската причина за гнева и раздразнението, въпреки че е трудно да го признаете.

развитие на емоционална интелигентност

Осъзнатост

Емоционалната интелигентност трябва да започне с осъзнаването на това, което ви се случва. Трябва да се научите да разделяте себе си и емоциите, да ги представяте като отделен феномен и да ги погледнете отстрани. Емоциите са вашата реакция на случващото се около вас. Те се променят с промените във външните обстоятелства, така че помнете: вие не сте вашите емоции. Способността да отделяте емоцията от себе си ще ви помогне да оцените ситуацията, да вземете решение и да отговорите правилно.

Например, на ръба на скала осъзнавате, че се страхувате и се отдалечавате. В този случай страхът ще ви спаси живота. Но в преговорите с важен клиент той ще се намеси в събирането на мисли и фокусирането върху резултата. Осъзнавайки това, трябва да избутате страха настрана и да продължите напред.

Емоциите са групи от мисли, чувства, телесни усещания и импулси. Всички елементи взаимодействат помежду си и могат да подобрят или помрачат общото настроение. Всяка емоция може да бъде приета или отхвърлена. В същото време емоциите не могат да бъдат потиснати. Това ще доведе до неврози и неудовлетвореност от живота.

Самоконтрол

Ако осъзнавате и можете да отделяте емоцията от себе си, ще можете да я контролирате и правилно да изразявате. Това умение е особено важно за лидерите. За да контролирате една емоция, тя трябва да бъде изразена и изречена на глас. Практикувайте, научете се да говорите на езика на емоциите. Използвайте фраза от три части: "Чувствам… защото… бих искал да...". Например, разочарован съм и ядосан, защото нямах време да подготвя презентация за нов клиент. Бих искал да го направим заедно, защото клиентът е важен за компанията. Формулирайте няколко отрицателни и положителни емоции според тази формула.

Социална компетентност

Социалната компетентност помага да се види същността и причината за случващото се и да не се включвате в емоционални битки. Вземете по-умни и по-информирани решения. За да направите това, трябва да се научите да разбирате какво стои зад поведението на друг човек. Така ще предотвратите 90% от конфликтите.

В отношенията с хората реагирайте не на действията и думите, а на намеренията и причините, които стоят зад тях. Всяка реакция и поведение могат да бъдат разложени на три компонента:

- Намерението е смисълът, истинската причина. Човек може или не може да осъзнае намерението си, но то винаги ще бъде положително. Например, мениджърът ви се развика, защото се притесняваше за резултатите от проекта.

- Действието е как човек реализира причината. То може да бъде положително и градивно или отрицателно и разрушително. Например ще обидите мъж в отговор на неприемливо поведение или ще обясните отношението си и ще предложите да се държи по различен начин.

- Значението е смисълът, който придавате на действието. То е или положително, или отрицателно. Например, задали сте въпрос на колега, но той не ви е отговорил. Положително значение - колегата не е чул въпроса, отрицателно - той не ви уважава.

Широки хоризонти

как да развием емоционална интелигентност

Често проблемите с емоционалната интелигентност се дължат на факта, че сме се удавили в нашия информационен балон. Вече е доказано, че владеенето на няколко чужди езика помага на човек да усвоява по-добре информацията за многообразието на света. Необходимо е човек да разшири кръгозора си - да чете художествени книги и мемоари, да гледа игрални и документални филми, да се интересува от наука, да пътува, да се образова - за да разбере как хората се различават по таланти и стремежи и колко проблематично е това е животът и кариерата да измерват всички с една мярка.

Разбирането на един сложен и неподреден свят, в който всеки може да намери това, от което се нуждае, е важна стъпка за разрешаване на конфликти, изграждане на хармонични взаимоотношения и управленски растеж. Книгите, филмите, изложбите, пътуванията и новите умения са не само ерудиция, но и начин за по-добро разбиране на другите.

Мислене две стъпки напред

Емоционалната интелигентност е свързана с дългосрочното планиране: приоритизиране и поставяне на цели, стратегическо разпределение на ресурсите и тактики за незабавни действия. Когато изграждаме отношения с другите, винаги си струва да разделяме хората на тези, с които прекарваме по-голямата част от времето си, и тези, които нямат влияние върху живота ни.

Трябва да се използват всички сили на емоционалната интелигентност, за да се гарантира, че комуникацията с вътрешния кръг е изпълнена и интересна.

Отделете времето си за тези, от които научавате много, които ви превъзхождат по лични и професионални качества, обградете се с грижовни и хармонични хора и общуването с тях ще даде плодове. Помислете как да влезете в такъв екип или да съберете такъв, ако отговаряте за това. Помислете какъв живот е важен и удобен за вас и какви действия ще ви доведат до него.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest