През последните години кафявата захар доби широка популярност и се превърна в изключително търсен и предпочитан продукт. Хората, търсещи здравословна алтернатива на рафинираната захар и изкуствените подсладители, прибягват до използването на кафява захар, убедени, че тя е много по-полезна от бялата.
Но каква е истината за кафявата захар? Дали тя е полезна или е просто маркетингов трик и хитър начин за печелене на добри пари? Защото, както знаем, кафявата захар е в пъти по-скъпа от бялата.
Кафявата захар се формира при производството на бяла захар, а специфичният ѝ цвят и аромат се дължат на присъствието на меласа. Това е остатъчен продукт, придобит от процеса на извличане на захар от захарната тръстика.
Кафявата захар може да бъде получена като етап от пречистването на бялата захар, т.е. без да се отдели от нея меласата, или като към вече пречистена бяла захар се добави меласа.
Според московският диетолог Алексей Ковалков безвредността на тръстиковата или кафявата захар е истинска заблуда и създава опасност за здравето. Изкуствено се афишира нейната полезност с цел по-високо продажби. Всяка захар е захар. Това е биохимична формула, състояща се от фруктоза и глюкоза.
Хранителните стойности на бялата и кафявата захар се различават почти незабележимо. Бялата захар е 99, 9% чиста захароза, докато кафявата е 97% захароза, 2% вода и 1% други съединения.
Една чаена лъжичка бяла захар съдържа 16 килокалории, а същото количество кафява захар - 17 килокалории. Меласата в кафявата захар включва в състава си някои минерали като калий, калций, желязо и магнезий, но тяхното количество е твърде малко и реално не могат да бъдат използвани от тялото.
В допълнение към твърдението си, че кафявата захар всъщност е не по-малко вредна от бялата, Ковалков добавя друг интересен, но безизвестен факт.
Той обяснява, че захарната тръстика се транспортира с големи кораби през океана, а там, където има захар, има и плъхове. За да бъде предпазена от тях, суровината се поръсва с арсен, който тя абсорбира.
Технологията предполага суровината да бъде рафинирана и превърната в бяла захар, но производителите пропускат този етап, за да остане захарта кафява, което означава, че абсорбираният арсен остава в състава на кафявата захар. Ето защо не можем да я причислим спокойно в списъка с полезните подсладители.