Осигуровките са вноски със социален характер, които имат за основна цел да покрият задължения и да подпомогнат финансово осигурителното лице, което е изпаднало в затруднение.
Налице е приравняване между понятието данъци и осигурителни вноски. Първото, обаче представлява задължително конституционно задължение към държавата с цел издръжка на държавни органи, изпълнение на обществени дейности или поддържане на държавата.
Осигурителните вноски обаче имат възвращаем характер – лицата ги заплащат, за да се възползват от социални обезщетения в момент на необходимост.
Какво обаче е самоосигуряващо се лице
Когато лицата работят на трудов договор, те се осигуряват от съответния работодател. Когато лицата са учащи/студенти, то тогава техните осигуровки се покриват от учебното заведение. Съществува обаче и трети случай, в който лицата упражняват професии, при които трябва да се осигуряват самостоятелно. Те внасят осигуровките си, в случай че спадат в категория за професии, които се самоосигуряват или полагат труд без трудово правоотношение, но получават месечно възнаграждение.
Кои лица се самоосигуряват
- Лица, упражняващи занаяти или свободни професии (фризьори, козметици, консултанти, архитекти, одитори, журналисти, адвокати и всички на свободна практика);
- Нотариуси;
- Икономисти;
- Инженери;
- Медицински служители;
- Частни съдебни изпълнители;
- Лицензирани оценители;
- Дейци на културата, образованието, науката;
- Съдебни експерти;
- Лица, занимаващи се с търговия, които са еднолични търговци или са собственици на капитал търговско дружество;
- Лица, регистрирани като земеделски стопанин;
- Лица, регистрирани като тютюнопроизводители.